Útok v Moskve je súčasťou vojny s krajinami bojujúcimi proti islamu, vyhlásil Islamský štát

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Piatkový (22. 3.) útok v Krasnogorsku je súčasťou vojny medzi Islamským štátom a krajinami, ktoré bojujú proti islamu. Uviedla to teroristická organizácia Islamský štát (IS).

​Islamský štát sa priznal už v samotný deň nešťastia, ku ktorému došlo podvečer v koncertnej sále Crocus City Hall. „Útok sa odohral v kontexte zúriacej vojny medzi Islamským štátom a krajinami bojujúcimi proti islamu,“ informujú novinky.cz na základe Reuters a prehlásenia IS.

Afganská odnož teroristickej organizácie (ISIS-K) sa podľa Colina Clarka, protiteroristického analytika, v posledných dvoch rokoch zamerala na Rusko. „Vo svojej propagande často kritizuje Putina,“ povedal Clark.

ISIS-K má podľa neho navyše obviňovať Kremeľ, že má na rukách krv moslimov, pričom sa odvoláva na intervenciu Rusov v Sýrii, Čečensku i Afganistane.

Odborník z washingtonského Wilsonovho centra, ktoré sa zameriava na skúmanie globálnych záležitostí, Michael Kugelman povedal, že IS vidí Rusko ako spoluvinníka činov, ktoré utláčajú islam.

Prečítajte si tiež:

Obvinenia voči Ukrajine

Aj napriek tomu, že sa Islamský štát otvorene hlási k teroristickému útoku, Rusko na čele s prezidentom Vladimirom Putinom z neho obviňuje Ukrajincov.

„Pokúsili sa o útek a cestovali smerom na Ukrajinu, kde pre nich bolo podľa predbežných údajov pripravené okno na prekročenie štátnych hraníc,“ uviedol v prejave Putin na margo štyroch priamych páchateľov činu, ktorých chytili. K svoju tvrdeniu však nepredložil žiadne dôkazy.

Voči jeho tvrdeniam sa Ukrajina ohradila s tým, že akékoľvek podobné vyjadrenia považujú za provokáciu, ktorej „cieľom je podnietiť protiukrajinskú hystériu v ruskej spoločnosti a vytvoriť podmienky pre zvýšenú mobilizáciu ruských občanov“ k účasti vo vojne na Ukrajine.

S podobným tvrdením prišlo aj ukrajinské stredisko na boj s dezinformáciami. Uvádza, že tieto tvrdenia a obviňovanie Ukrajiny z útoku v Moskve môžu byť zámienkou na vyhlásenie novej mobilizácie v Rusku.

Počet obetí stúpa

Počet obetí stúpol na najmenej 133 a ďalší sú zranení, informovala ruská informačná agentúra RIA Novosti. Ďalšie telá našli pri odpratávaní trosiek, informovala TASS. Z budovy sa ozývala streľba, výbuchy a zachvátil ju rozsiahly požiar.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teroristický útok v Moskve

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.