Útok v Moskve odsúdil aj Taliban či Islamské spoločenstvo Bosny a Hercegoviny. Pridávajú sa tiež politici zo Západu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Viaceré krajiny a politickí predstavitelia sa vyjadrili k piatkovému (22. 3.) teroristickému útoku v Moskve. Skutok zhodne odsudzujú. 

Radikálne hnutie Taliban, ktoré vládne v Afganistane, v sobotu (23. 3.) ráno ostro odsúdilo teroristický útok na predmestí Moskvy v koncertnej hale, kde podľa ruských predstaviteľov zomrelo najmenej 115 ľudí a zranenia utrpelo vyše 100 ďalších.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Talibanu Abdul Kahár Balchí v sobotu na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter, napísal, že potrebný je „koordinovaný, jasný a rozhodný postoj“ krajín regiónu proti teroru.

Balchí označil IS za skupinu „v rukách tajných služieb zameraných na očierňovanie islamu a predstavuje hrozbu pre celý región“.

Islamský štát má aktívnu aj regionálnu odnož v pohraničnej oblasti medzi Afganistanom a Pakistanom. S fundamentalistickým Talibanom, ktorý pri nástupe k moci pred dva a pol rokom sľúbil, že obyvateľom zaistí bezpečie, je IS v konflikte.

Islamské spoločenstvo Bosny a Hercegoviny (IZ BiH) rovnako odsúdilo teroristický útok v Moskve ako opovrhnutiahodný skutok, ku ktorému by sa ľudia nemali uchyľovať. „Utrpenie nevinných ľudí a terorizovanie občanov sú zlé skutky, ku ktorým by sa nikto nemal uchyľovať a proti ktorým by sa malo spoločne zakročiť,“ uviedol vo vyhlásení Husein Kavazovič, ktorý je hlavou IZ BiH a zastáva tiež post chorvátskeho muftiho.

Kavazovič osobne v mene IZ BiH vyjadril najhlbšiu sústrasť ruskému veľvyslancovi v Bosne a Hercegovine a zároveň dôrazne odsúdil teroristický útok.

Prečítajte si tiež:

Vyjadrili sa Erdogan, Scholz, Cameron a Blinken

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan taktiež odsúdil „odporný teroristický útok"“ moskovskej koncertnej hale. „Ostro odsudzujeme tento odporný teroristický útok namierený na nevinných ľudí,“ povedal Erdogan na verejnom zhromaždení v hlavnom meste Ankara.

„Terorizmus je neprijateľný bez ohľadu na to, od koho prichádza alebo kto je páchateľom,“ zdôraznil turecký prezident.

Erdogan vyhlásil, že Turecko cíti bolesť spolu s Ruskom, a dodal: „Budeme pokračovať v boji proti terorizmu, spoločnému nepriateľovi ľudstva.“

Britský minister zahraničných vecí David Cameron a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz podobne odsúdili piatkový útok v koncertnej hale na predmestí Moskvy. 

„Vyjadrujeme úprimnú sústrasť a prejavujeme najhlbší súcit s rodinami týchto mnohých obetí,“ uviedol Cameron na sociálnej sieti X. Dodal, že takéto prejavy násilia sa nedajú ničím ospravedlniť.

„Odsudzujeme hrozný teroristický útok na nevinných návštevníkov koncertu v Moskve. Vo svojich myšlienkach sme s príbuznými obetí a všetkými zranenými,“ uviedol Scholz na sociálnej sieti X.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken označil útok pri Moskve za ohavný zločin. „Odsudzujeme terorizmus vo všetkých jeho formách a stojíme solidárne s obyvateľmi Ruska pri smútení nad stratami životov pri tejto hroznej udalosti,“ uviedol Blinken vo vyhlásení. Vyjadril súčasne sústrasť príbuzným a blízkym obetí.

Biely dom predtým uviedol, že útok na predmestí ruskej metropoly z piatkového večera bol strašným činom a prejavil Rusku sústrasť.

Prečítajte si tiež:

Fico ponúkol súčinnosť

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v mene celej slovenskej vlády odovzdal veľvyslancovi Ruskej federácie na Slovensku Igorovi Bratčikovi prejavy solidarity a úprimnej ľútosti. Počas ich telefonátu v súvislosti s piatkovým útokom na predmestí Moskvy mu premiér ponúkol aj súčinnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Každá krajina na svete má povinnosť spolupracovať v boji proti terorizmu, nech jeho dôsledkami trpí ktokoľvek, a v tomto duchu som ponúkol súčinnosť aj pánovi veľvyslancovi,“ uviedol premiér.

Prečítajte si tiež:

Obete pribúdajú

Do koncertnej sály Crocus City Hall na predmestí Moskvy vtrhli v piatok večer pravdepodobne ozbrojení muži s automatickými zbraňami a granátmi. Na mieste zabili podľa úradov najmenej 133 ľudí a ďalší sú zranení, informovala ruská informačná agentúra RIA Novosti.

Ďalšie telá nachádzajú pri odpratávaní trosiek, informovala TASS. Z budovy sa ozývala streľba, výbuchy a zachvátil ju rozsiahly požiar.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teroristický útok v Moskve

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.