Briti odhalili pravé meno jedného z útočníkov na agenta Skripaľa, v Interpole však nie je

Otrava bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v anglickom meste Salisbury
Otrava bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v anglickom meste Salisbury Zdroj: TASR

Dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéru chceli otráviť v marci tohto roka.

Ruské médiá spochybnili tvrdenie investigatívnej skupiny Bellingcat, ktorá údajne odhalila pravú totožnosť jedného z dvoch agentov ruskej vojenskej rozviedky GRU, obviňovaných britskými úradmi z pokusu o otrávenie bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije.

K útoku na Skripaľovcov došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury a bola pri ňom použitá nervovoparalytická látka novičok. Británia z jeho uskutočnenia podozrieva agentov GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. 

Podľa Bellingcatu je jeden z páchateľov útoku na Skripaľa, ktorého britské úrady identifikovali ako Ruslana Boširova, v skutočnosti plukovník Anatolij Čepiga.

Agentúra Interfax však vo štvrtok informovala, že na webovej stránke Interpolu v rubrike s menami osôb, po ktorých je vyhlásené medzinárodné pátranie, sa pri zadaní mena "Čepiga" neobjaví žiaden výsledok. Rovnaká situácia nastáva pri zadaní mien Petrov a Boširov.

Bellingcatu sa podarilo získať výňatky zo žiadosti o pas na meno Anatolij Vasiľjevič Čepiga aj s fotografiou z roku 2003, na ktorej je tvár muža nápadne sa podobajúceho na Boširova. Jeho fotografiu z roku 2018 zverejnili nedávno britskí vyšetrovatelia.

Rusko obvinenia z pokusu o zavraždenie Skripaľa a jeho dcéry od začiatku odmieta a tvrdí, že Boširov a Petrov sú civilisti, ktorí Salisbury navštívili ako turisti. 

Bellingcat však uviedol, že plukovník Čepiga bol vojakom, ktorý slúžil v Čečensku a je nositeľom najvyššieho ruského štátneho vyznamenania Hrdina Ruskej federácie. To zvyčajne udeľuje osobne ruský prezident.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy citovala vyhlásenie britského ministra obrany Gavina Williamsona, podľa ktorého sa informácie o Čepigovi podarilo zozbierať vďaka údajom z databázy Russkij passport a sociálnym sieťam. Ruské ministerstvo zahraničných vecí spochybnilo najnovšie informácie. 

Agentúra Interfax uviedla, že hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vo štvrtok vo svojom vyhlásení na Facebooku poznamenala, že k "podhodeniu" informácií ohľadom Petrova a Boširova došlo bezprostredne po prejave britskej premiérky Theresy Mayovej na pôde Bezpečnostnej rady OSN k problematike zbraní hromadného ničenia, v ktorom "zopakovala obvinenia proti Rusku". 

"Dôkazy nie sú, preto (Briti) pokračujú v informačnej vojne, ktorej hlavnou úlohou je odviesť pozornosť od otázky, čo sa stalo v Salisbury," napísala Zacharovová na svojom Facebooku.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Skripaľ

Dôležité udalosti