Juhovýchod Brazílie bičujú lejaky. Povodne si vyžiadali už najmenej 12 mŕtvych

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najmenej 12 obetí na životoch si vyžiadala silná búrka na juhovýchode Brazílie, prevažne v hornatých častiach štátu Rio de Janeiro, kde úrady v sobotu nasadili záchranné tímy na riešenie "kritickej" situácie. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

K záplavám došlo v čase, keď Brazíliu, najväčšiu juhoamerickú krajinu, trápi séria extrémnych výkyvov počasia, ktorých výskyt sa so zmenou klímy stále zintenzívňuje.

Podľa úradov zahynulo v štáte Rio de Janeiro najmenej osem ľudí, zatiaľ čo susedný štát Espírito Santo potvrdil najmenej štyroch mŕtvych a sedem nezvestných. Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva na sociálnej sieti X napísal, že v dôsledku búrky zostali tisíce ľudí bez domova.

Vyjadril súcit s obeťami a uviedol, že jeho vláda spolupracuje so štátnymi a miestnymi orgánmi na "ochrane, prevencii a odstraňovaní škôd spôsobených povodňami".

Štyria ľudia zahynuli v štáte Rio de Janeiro, keď búrka spôsobila zrútenie domu v meste Petrópolis, ktoré sa nachádza 70 kilometrov od hlavného mesta Brazília.

Tím AFP sa v sobotu ráno stal svedkom záchrany malého dievčaťa, ktoré bolo viac ako 16 hodín zavalené v troskách. V štáte Sao Paolo boli v piatok hospitalizované dve deti so zraneniami, ktoré utrpeli počas búrky.

Prečítajte si tiež:

Kritická situácia

Guvernér štátu Rio de Janeiro Claudio Castro v piatok neskoro večer uviedol, že situácia v Petrópolise je "kritická" v dôsledku "intenzívnych dažďov a vyliatia rieky Quitandinha". Na miesto boli nasadené desiatky vojakov so psami a školy otvorili svoje brány pre vysídlených, uviedol guvernér.

Podľa krízového výboru zloženého z predstaviteľov vlády a civilnej obrany štátu Rio de Janeiro úrady od piatku zachránili približne 90 ľudí.

Na záberoch v miestnych médiách bolo vidno rieky vody, bahna a trosiek rútiacich sa po svahoch v Petrópolise, kde sú stále čerstvé spomienky na katastrofálnu búrku z februára 2022, ktorá si vyžiadala 241 obetí.

Podľa predpovedí by mali silné zrážky pokračovať aj v sobotu v horách a severne od štátu Rio de Janeiro.

Národný meteorologický ústav (INMET) predpovedal silnú búrku, najmä v štáte Rio de Janeiro, s úhrnom zrážok 20 centimetrov denne od piatka do nedele. Za normálnych okolností spadne v tejto oblasti za celý marec 14 centimetrov zrážok.

Búrka prichádza po rekordnej vlne horúčav, keď vlhkosť vzduchu prispela k tomu, že index horúčav v Brazílii vystúpil nad 62 stupňov Celzia.

V septembri minulého roka sme informovali o rekordných dažďoch v Hongkongu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.