Piť či nepiť? Incidenty otvárajú otázku pitia alkoholu na palube lietadla

Piť či nepiť? Incidenty otvárajú otázku pitia alkoholu na palube lietadla
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Bignai

Mnohí sme zvyknutí na pohárik vínka či tvrdšieho alkoholu pri našich cestách lietadlom. Niektorí to však preženú a sú schopní posádke i spolucestujúcim spôsobovať poriadne problémy.

Čoraz častejšie incidenty rozpútali debatu o tom, či by alkohol nemal byť v lietadle zakázaný.

Prečítajte si tiež:

Nepríjemné incidenty

Koncom februára cestujúci zjavne v podnapitom stave napadol stevarda na palube letu smerujúceho z Spojených arabských emirátov do Pakistanu, informujú novinky.cz. S odstupom niekoľkých dní na linke z Edinburghu na Tenerife sa strhla dokonca hromadná bitka. Lietať mali aj päste a fľaše.

V rovnakom čase sa stal známym incident počas letu z Orlanda do Filadelfie, keď sa alkoholom posilnená žena nahnevala, že nemôže okamžite použiť toaletu, stiahla si nohavičky, spolucestujúcim ukazovala genitálie a vyhrážala sa im smrťou.

Veľa incidentov je sprevádzaných tiež močením pred zrakmi cestujúcich alebo zvracaním. Tieto a mnoho iných udalostí vedú aj k tomu, že aerolinka neprispôsobivému cestujúcemu udelí zákaz lietania s ich spoločnosťou. 

Prečítajte si tiež:

Riziko

Ako informuje Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva, cestujúci spôsobujúci problémy ohrozujú bezpečnosť 1000 letov ročne, čo má byť v priemere tri lety denne. A podnapitosť pri nich hrá hlavnú rolu.

Alkohol na nás môže mať vo vzduchu trochu iný vplyv, ako keď sme „nohami na zemi“. Lietanie totiž samo o sebe vyvoláva špecifické pocity. Hlavne, ak berieme do úvahy zmenu tlaku či turbulencie. Pitie alkoholu tieto pocity môže výrazne ovplyvniť.

Nebezpečenstvom je tiež to, že ľudia niekedy, paradoxne, počas letu pijú viac ako bežne, hlavne pri letoch do dovolenkových destinácií. 

V prípade núdzovej situácie by opitosť pasažiera mohla viesť k závažným problémom.

Prečítajte si tiež:

Zákaz alkoholu

Pre mnohé problémy sa preto otvára otázka zákazu alkoholu.

Mnohé aerolinky už pristúpili k tomu, že na palube cestujúci nesmú konzumovať žiaden alkohol okrem toho, ktorí tam nalievajú oni. Napriek tomu to veľa cestujúcich porušuje a snažia sa prepašovať fľaše zakúpené v duty free zóne.

Niektoré letecké spoločnosti už aj pristúpili k úplnému zákazu. Ide napríklad o spoločnosť zo Saudskej Arábie.

Lietanie sa stáva čoraz viac bezpečnou dopravou. Prispievajú k tomu mnohé opatrenia: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.