Ďalšia obeť čierneho kašľa v Česku. Štátny zdravotný ústav hovorí, že ochorenie ešte naplno neprepuklo

Ďalšia obeť čierneho kašľa v Česku. Štátny zdravotný ústav hovorí, že ochorenie ešte naplno neprepuklo
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Gorodenkoff

Ďalšia obeť čierneho kašľa v Českej republike. Ide o seniorku, mala mať aj iné zdravotné ťažkosti. Štátny zdravotný ústav hovorí, že lekári tento rok už zaznamenali cez 4000 prípadov, za týždeň ich malo pribudnúť 1151.

Po niekoľkých rokoch, keď sa prípady úmrtí u našich susedov na čierny kašeľ neobjavovali, začínajú pribúdať, informuje ct24. Tento rok vo februári na ochorenie zomrel 62-ročný muž.

Ďalšou obeťou je pacientka, ktorá žila v domove seniorov v Chrudimskom okrese, Pardubický kraj. Začiatkom marca ju mali zobrať do nemocnice s obojstranným zápalom pľúc a vážnymi ťažkosťami s dýchaním.

„U ženy bolo zistené ochorenie čierny kašeľ aj streptokoková infekcia, pričom obe môžu spôsobiť zápal pľúc,“ uviedla hovorkyňa českého štátneho zdravotného ústavu Štěpánka Čechová s tým, že sa nedá úplne presne definovať, ktorá z infekcií k úmrtiu viedla. Hlavnou príčinou však ostáva zlyhanie srdca, do ktorého ochorenia vyústili.

Prečítajte si tiež:

Vysoký počet ochorení

Česi bojujú za posledné týždne s vysokým počtom nakazených čiernym kašľom. Najviac ich je v Juhočeskom kraji, ide o 780 prípadov. V Stredočeskom kraji ich počet dosahuje 634, na Vysočine 512 a v Prahe evidujú 458 nakazených.  

Asi tri percentá zo všetkých nakazených potrebujú hospitalizáciu.

Očakáva sa, že ochorenie sa ešte neprejavilo v najväčšej sile. „Ešte sa naplno nerozvinulo vo všetkých krajoch. Vzhľadom na to, že ČR je pomerne husto osídlená a všade máme stredoškolákov alebo študentov, ktorí sú v súčasnosti najväčším zdrojom nákazy, ochorenie bude určite vo svojej sile pokračovať,“ povedala epidemiologička Kateřina Fabiánová.

Najviac nakazených má byť aktuálne vo veku 15 až 19 rokov. Chorých je aj 76 detí vo veku do jedného roka života.

Prečítajte si tiež:

Infekčné ochorenie

Čierny kašeľ je vysoko infekčné bakteriálne ochorenie. Postihuje dýchacie cesty a pľúca. Pôvodcom sú baktérie v ústach, nose a hrdle. Prenos je kvapôčkovou infekciu. Neliečení pacienti môžu byť infekční tri a viac týždňov. Príznaky sa zvyčajne objavia šesť až desať dní od nákazy, niekedy dokonca až po 21 dňoch.

Spočiatku pripomínajú prechladnutie, v priebehu zhruba dvoch týždňov sa prejaví záchvatmi intenzívneho kašľa. Sprevádzané môžu byť aj kŕčmi priedušiek, krvácaním z nosa alebo tiež krvácaním do spojiviek či mozgu.  

Čierny kašeľ je v Európe na vzostupe. Viac prípadov evidujú aj naši lekári: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.