Bezpečnostná rada OSN prvýkrát schválila rezolúciu s výzvou na prímerie v Pásme Gazy

Bezpečnostná rada OSN prvýkrát schválila rezolúciu s výzvou na prímerie v Pásme Gazy
Hlasovanie BR OSN. Zdroj: TASR/AP/Craig Ruttle

Bezpečnostná rada OSN v pondelok po prvýkrát od začiatku prebiehajúcej vojny v Pásme Gazy schválila rezolúciu, ktorou vyzvala na prímerie v tejto palestínskej enkláve.

Spojené štáty, ktoré sú spojencom Izraela a predchádzajúce návrhy vetovali, sa zdržali hlasovania. TASR správu prináša s odvolaním sa na agentúru AFP.

Rezolúcia "požaduje okamžité prímerie" počas prebiehajúceho islamského posvätného mesiaca ramadán a hlasovalo z ňu všetkých 14 ostatných členov Bezpečnostnej rady.

Rezolúcia vyzýva, aby prímerie viedlo k "trvalému a udržateľnému prímeriu", a požaduje, aby palestínske hnutie Hamas a ďalší militanti prepustili rukojemníkov unesených 7. októbra 2023. Schválenú rezolúciu čiastočne vypracovalo Alžírsko s ďalšími krajinami vrátane Slovinska a Švajčiarska.

Prečítajte si tiež:

Spojené štáty vetovali predchádzajúce návrhy na prímerie, ale prejavujú čoraz väčšiu nespokojnosť s Izraelom vrátane jeho plánov rozšíriť vojenskú operáciu do preplneného Rafahu na juhu Pásma Gazy.

Doteraz blokovali rezolúcie o prímerí v snahe nájsť hranicu medzi vojenskou podporou Izraela a vyjadrením nespokojnosti s izraelským lídrom Benjaminom Netanjahuom, keďže v Pásme Gazy pribúdajú mŕtvi civilisti a hrozí hladomor.

Izrael opakovane kritizoval Bezpečnostnú radu OSN za predchádzajúce rezolúcie, ktoré osobitne neodsúdili Hamas. Bezpečnostná rada OSN bola v otázke vojny medzi Izraelom a Hamasom od útokov zo 7. októbra rozdelená a schválila len dve z ôsmich rezolúcií, ktoré sa týkali najmä humanitárnej pomoci.

Prečítajte si tiež:

Ako uvádza agentúra AFP, tieto rezolúcie mali len malý účinok na mieste, kde podľa pracovníkov OSN Izrael naďalej blokuje konvoje s humanitárnou pomocou a odborníci varujú pred hroziacim hladomorom.

Podľa izraelských údajov si útok na Izrael zo 7. októbra vyžiadal približne 1160 mŕtvych, väčšinou civilistov. Palestínski ozbrojenci uniesli aj asi 250 rukojemníkov, z ktorých podľa Izraela zostáva v Gaze približne 130, pričom 33 z nich je údajne mŕtvych.

Cieľom vojenskej ofenzívy Izraela v Pásme Gazy je likvidácia Hamasu, pričom podľa ministerstva zdravotníctva na území ovládanom Hamasom počas nej zomrelo viac ako 32.000 ľudí, väčšinou žien a detí.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.