OBRAZOM: Loď pred nárazom do mosta v Baltimore stratila pohon. Obrovský rozsah škôd ukázali až ranné zábery

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V meste Baltimore v americkom štáte Maryland sa v noci na utorok zrútila časť mosta, keď doň v narazila veľká loď. TASR o tom informuje podľa agentúra AP.

Viaceré autá sa z poškodeného mosta zrútili do rieky Patapsco. Záchranári z rieky zachránili dvoch ľudí, pričom jedna osoba je v kritickom stave. 

V studenej rieke mohli skončiť až dve desiatky ľudí, po ostatných stále pátrajú. Záchranári upozorňujú, že na mieste je znížená viditeľnosť a teplota vzduchu tesne pod nulou, informuje televízia CNN.

„Stalo sa to o 1.30 h (6.30 h SEČ), viditeľnosť je obmedzená, takže pracujeme s veľkým nasadením, aj s ohľadom na teplotu vonkajšieho prostredia i vody, aby sme mohli zachrániť, prípadne vytiahnuť z rieky ľudí,“ povedal pre CNN šéf oddelenia komunikácie baltimorských hasičov Kevin Cartwright.

Teplota vody podľa experta CNN Dereka Van Dama dosahuje okolo deväť stupňov Celzia. Upozorňuje, že pri takejto teplote ľudský organizmus dokáže vydržať vo vode od jednej do troch hodín.

Televízia CNN zverejnila aj videozáznam zo zrútenia mosta po tom, čo do jedného z pilierov narazil približne 300 metrov dlhý vlečný čln. V čase nárazu sa na tomto štvorprúdovom moste dlhom 2,5 kilometra nachádzal napríklad aj ťažký ťahač.

Následne sa zrútila do rieky časť mosta v oblasti nárazu a po ňom nasledoval pád aj susedných úsekov. Vo vode sa ocitlo viacero áut. Loď začala horieť a potopila sa.

Guvernér štátu Maryland Wes Moore v reakcii na nešťastie vyhlásil stav núdze. „Vyhlásil som tu v Marylande stav núdze. Spolupracujeme s ďalšími inštitúciami, aby sme mohli rýchlo použiť federálne zdroje z administratívy (prezidenta Joea) Bidena,“ napísal Moore na sociálnej sieti X.

„Pre incident na moste I-695 Key Bridge sú všetky jazdné pruhy uzavreté v oboch smeroch. Doprava sa odkláňa,“ uviedol marylandský dopravný úrad na platforme X.

Loď narazila do jedného z hlavných pilierov

Príčinou nehody je podľa všetkého zlyhanie techniky. Na záberoch zachytávajúcich incident vidno, ako na nákladnej lodi krátko pred nárazom zhasli svetlá. 

V odtajnenej správe americkej Agentúry pre kybernetickú a infraštruktúrnu bezpečnosť (CISA) sa v utorok uvádzalo, že kontajnerová loď Dali "stratila pohon", keď opúšťala prístav mesta Baltimore, a varovala predstaviteľov štátu Maryland pred možným nárazom.

Pre most v americkom Baltimore sa stalo osudným, že loď narazila do piliera, ktorý podopieral hlavné mostné pole, ak by k nárazu došlo na kraji, mohla byť situácia priaznivejšia, myslí si Pavel Ryjáček z Fakulty stavebný ČVUT.

„Táto podpora je kritické a rozhodujúce miesto. Pokiaľ odstránite podporu alebo pylón, pilier aj iného typu mosta, tak tá konštrukcia väčšinou nemá šancu také namáhanie preniesť. Ak by to bola opora niekde na konci, tak by to bola priaznivejšia situácia,“ uviedol pre ČT24 Ryjáček.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.