Medvedí cesnak si pomýlili s jedovatou rastlinou. Manželia zomreli po konzumácii otrávenej polievky

Medvedí cesnak si pomýlili s jedovatou rastlinou. Manželia zomreli po konzumácii otrávenej polievky
Jesienka obyčajná a medvedí cesnak. Zdroj: koláž: tvnoviny.sk

Prvou známkou otravy býva úporné zvracanie a hnačka. U detí je situácia zložitejšia v tom, že príznaky sa prejavia neskôr. Ľudia, ktorí jesienku omylom požijú, by mali podľa primára okamžite vyvolať zvracanie, užiť čierne uhlie a volať sanitku.

Sezóna medvedieho cesnaku je v plnom prúde a mnoho ľudí preto mieri do lesov, aby si obľúbenú náhradu klasického cesnaku nazbieralo.

Rovnaký plán mal aj pár z Rakúska, ktorý si z cesnaku chcel urobiť polievku. Po jej konzumácii ale obaja zomreli. Ako sa následne ukázalo, bylinu zamenili s jedovatou rastlinou, informuje nemecký denník Bild.

​Muž a žena z Deutsch-Wagramu v Dolnom Rakúsku boli 11. marca prevezení do nemocnice s „príznakmi otravy jedlom“, informuje nemecký denník Bild. Spočiatku bol stav manželov stabilizovaný, podľa Červeného kríža sa ale rýchlo zhoršil a obaja o niekoľko dní neskôr zomreli.

Manželia si totiž veľmi pravdepodobne namiesto obľúbeného medvedieho cesnaku natrhali jesienku. Ide o prudko jedovatú rastlinu obsahujúcu látku kolchicín, ktorá sa v tele prejaví po dvoch až šiestich hodinách.

V miernejších prípadoch spôsobí prehĺtanie ťažkosti a nevoľnosť. Ťažká otrava ale môže viesť k závažným gastrointestinálnym problémom s krvavou hnačkou a dokonca aj k smrti v dôsledku ochrnutia dýchacích ciest alebo zlyhania krvného obehu.

Prečítajte si tiež:

Rozdiely medzi jesienkou a medvedím cesnakom

Keď jesenný krokus na jar vyháňa listy, obdobie kvitnutia sa už dávno skončilo. Na základe krokusovitých kvetov nerozoznáte jedovatú rastlinu od medvedieho cesnaku. Ak idete zbierať bylinky do lesa, venujte pozornosť týmto identifikačným znakom:

- Medvedí cesnak tvorí na jednotlivých stonkách kopijovité listy s lesklou vrchnou stranou a matnou spodnou stranou
- Listy jesenného krokusu sú dlhé a úzke a darí sa im v skupinách na jednej stonke
- Listy medvedieho cesnaku sú mäkšie ako listy jesenných krokusov

Keďže optické rozdiely dokáže jednoznačne rozpoznať len skúsený zberateľ medvedieho cesnaku, konečnú istotu by mal poskytnúť čuchový test. Ak si medzi prstami pretriete listy medvedieho cesnaku, rozvinie sa intenzívna cesnaková vôňa.

Medvedí cesnak, známy aj ako divoký cesnak, je jednou z najobľúbenejších divokých bylín v Nemecku. Vyhľadávaný je ale aj na Slovensku. „Aj keď je pre divoký cesnak typická jeho vôňa, je táto rastlina často zamieňaná s jedovatou konvalinkou alebo jesienkou,“ podotkol prezident Spolkového inštitútu pre hodnotenie rizík Andreas Hensel.

Prečítajte si tiež:

​Prvou známkou otravy býva úporné zvracanie a hnačka. U detí je situácia zložitejšia v tom, že príznaky sa prejavia neskôr.

Ľudia, ktorí jesienku omylom požijú, by mali podľa primára okamžite vyvolať zvracanie, užiť čierne uhlie a volať sanitku.

K podobnému prípadu došlo v Česku vlani v apríli. Kroměřížska nemocnica vtedy prijala dve ženy vo vážnom stave.

​V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o začiatku sezóny medvedieho cesnaku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.