Môžu spomaliť starnutie. Konzumácia týchto potravín má brzdiť úbytok svalov a pomôcť produkcii energie

Môžu spomaliť starnutie. Konzumácia týchto potravín má brzdiť úbytok svalov a pomôcť produkcii energie
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Nina Firsova

Pomôžu vám udržiavať svoje telo mladé. Odborníci hovoria o konzumácii vybraných potravín. Spája ich jedna podstatná zložka.

Neexistuje žiadna zázračná potravina, ktorá by dokázala vrátiť čas. No konzumácia istých nápojov a jedál môže pomôcť spomaliť proces starnutia a udržať naše telo zdravšie a silnejšie, tvrdia vedci.

Ako informuje The Sun, zložka, ktorú by sme mohli nazvať „elixírom mladosti“, sa nachádza v hrášku, kávových zrnách, v ovsených vločkách aj v senovke gréckej, ktorá je známa ako výživový doplnok, ale tiež vo forme korenia i čaju. Zložka, alebo lepšie povedané zlúčenina, sa nazýva trigonelín.

Prečítajte si tiež:

Spomalenie úbytku svalov

Nevyhnutnou súčasťou starnutia je úbytok svalovej hmoty. Ten môže viesť k väčšej krehkosti a náchylnosti na pády.

V štúdii vedcov z Národnej univerzity v Singapure sa ukázalo, že zlúčenina nazývaná trigonelín môže pomôcť spomaliť úbytok svalov.

Dôležitým faktorom pri úbytku svalovej hmoty súvisiacim s vekom je úbytok ústredného kofaktora v metabolizme, známeho aj ako NAD+, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri chemických reakciách v našich bunkách, ktoré vytvárajú energiu a udržiavajú nás pri živote.

S pribúdajúcim vekom naše „energetické elektrárne“, ktoré sa nazývajú mitochondrie, jej produkujú menej, pretože sú závislé od NAD+.

Prostredníctvom rôznych experimentov na ľudských bunkách aj myšiach sa ukázalo, že trigonelín zvyšuje hladinu NAD+, a teda zjednodušene povedané pomáha s vyššou produkciou energie v tele.

Prečítajte si tiež:

Pomôcť by mohol aj v staršom veku

Čo sa týka experimentu, odhalil, že podávanie trigonelínu starším myšiam počas 12 týždňov zvýšilo ich silu úchopu a celkovo to znížilo ich svalovú únavu. Prijímanie potravín s trigonelínom by tak mohlo nielen spomaliť starnutie, ale dodať viac energie aj ľuďom v seniorskom veku. 

Napriek týmto sľubným výsledkom vedci poznamenali, že pri boji s úbytkom svalovej hmoty nestačí len aplikovať trigonelín. Treba dbať aj na to, aby sme mali dostatok bielkovín, vitamínu D, omega-3 mastných kyselín a pohybu.

Keďže výskumníci vykonávali svoje testy na myšiach, červoch a ľudských bunkách, nedá sa s určitosťou povedať, aké účinky zlúčenina bude mať na celý ľudský organizmus, respektíve v akých dávkach by ju bolo potrebné pre správny efekt prijímať. V oblasti je nutný ďalší výskum.

Obezita je epidémiou tejto doby. Spôsobuje viac než 200 ďalších chronických ochorení: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.