Mileniáli majú dvakrát vyššie riziko rakoviny hrubého čreva ako starší ľudia. Vedci sú blízko k odhaleniu príčiny

Lekár vykonáva kolonoskopiu.
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Kzenon

Marisa Peters prvýkrát spozornela, ked si na toaletnom papieri našla krv. Mala 30 rokov, cítila sa dobre a bola fyzicky aktívna. Lekári príznakom neprikladali veľký význam. Domnievali sa, že ide o bežné popôrodné prejavy.

Neskôr sa však príznaky zhoršili. Po narodení tretieho dieťaťa, sa krvácanie zhoršilo, menila sa jej stolica a silnelo nutkanie ísť na toaletu. Išla na gastroenterológiu, kde jej po kolonoskopii potvrdili rakovinu hrubého čreva. Až päť rokov po prvých príznakoch, uviedla pre New York Times.

Americká onkologická spoločnosť varuje, že prípadov akým je aj Marisin, bude pribúdať. Prudko stúpa počet mladých onkologických pacientov. Naopak, prípadov nad 65 rokov klesá.

Prečítajte si tiež:

Mileniáli majú dvakrát vyššie riziko rakoviny ako staršie ročníky

Krajiny síce zavádzajú plošný skríning rakoviny hrubého čreva, no podľa odborníkov je problém v tom, že je určený pre ľudí vo vyššom veku. U mladých sa výskyt nepredpokladá. Na Slovensku je cieľová skupina na skríning 50 až 75 rokov.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of the National Cancer Institute je však v súčasnosti u mileniálov narodených okolo roku 1990 riziko rakoviny hrubého čreva dvakrát vyššie ako u ľudí narodených okolo roku 1950, zatiaľ čo riziko rakoviny konečníka je u mileniálov približne štyrikrát vyššie ako u starších vekových skupín.

To znamená, že počet diagnóz bude pravdepodobne naďalej stúpať, pretože tieto generácie starnú s vyšším rizikom. Jedným z dôvodov je genetika. Podľa odborníkov to však nie je kompletný obraz toho, čo sa momentálne deje. 

Prečítajte si tiež:

Na vine môžu byť antibiotiká alebo psychiatrické lieky

Ako uvádza New York Times, niektoré malé štúdie napríklad naznačili myšlienku, že ľudia, u ktorých sa rakovina hrubého čreva vyvinie v mladom veku, majú v črevách nerovnováhu dobrých a zlých baktérií.

Výskumníci sa zaoberajú nielen užívaním antibiotík, ktoré môžu zmeniť črevný mikrobióm, ale aj nesteroidnými protizápalovými liekmi, ktoré sa používajú ako lieky proti bolesti, inhibítormi protónovej pumpy, ktoré sa používajú proti problémom so žalúdočnou kyselinou a niekoľkými psychiatrickými liekmi, ktoré sa môžu vstrebávať cez črevnú sliznicu a ktorých používanie sa v posledných desaťročiach zvýšilo.

Vyšší výskyt rakoviny sa tiež potvrdil v oblastiach pri závodoch a priemyselných podnikoch, kde sa spracováva uhlie. Tamojší obyvatelia sú viac vystavení stopovým prvkom ako arzén, chróm a nikel.

Prečítajte si tiež:

Prevencia je základ

Odborníci radia, že ak máte v rodine niekoho s rakovinou hrubého čreva, prvú vec, ktorú treba urobiť je, objednať sa na vyšetrenie. Ak to urobíte aj o 10 až 15 rokov skôr ako je momentálne odporúčané, môže vám to zachrániť život.

Ak máte príznaky ako krvácanie z konečníka či bolesti brucha, určite žiadajte o podrobné vyšetrenie.

Voľne dostupné sú aj domáce testy na krvácanie v stolici, ktoré nemusí byť vždy okom viditeľné. Ide o jednoduchý test, ktorý dokáže včas odhaliť prvé príznaky rakoviny alebo iného ochorenia.

Je novodobým postrachom mužov. Rakovina prostaty je najčastejším onkologickým ochorením u mužov. Preventívne prehliadky mnohí aj z ostychu zanedbávajú. Urológovia preto zavádzajú plošný skríning. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.