Lyon znížil takmer v celom meste rýchlosť na 30 km/h. Po dvoch rokoch zverejnili prekvapujúce výsledky

Dopravná značka pri vjazde do Lyonu.
Ilustračné foto. Zdroj: Profimedia.

   V Lyone od konca marca 2022 platí na viac ako 80 percentách ciest maximálna rýchlosť 30 km/h.

Tretie najväčšie francúzske mesto Lyon zaznamenalo výrazný pokles v počte dopravných nehôd, odkedy pred dvoma rokmi obmedzilo maximálnu povolenú rýchlosť na väčšine svojich ciest na 30 kilometrov za hodinu. Vyplýva to z piatkového vyjadrenia starostu Grégoryho Douceta, informuje TASR podľa agentúry DPA. 

Počet vážnych nehôd sa znížil takmer o 40 percent

"Znížili sme počet nehôd o 35 percent, čo je ohromné," povedal Doucet pre stanicu BFMTV. "Ešte viac nás teší, že sme zaznamenali 39-percentný pokles vážnych nehôd, teda počtu úmrtí a vážnych zranení vyžadujúcich si nemocničnú liečbu," priblížil politik zo strany zelených. "Znamená to, že sme zachránili životy." 

Prečítajte si tiež:

V Lyone od konca marca 2022 platí na viac ako 80 percentách ciest maximálna rýchlosť 30 km/h. Toto mesto ju zaviedlo podobne ako Paríž, Grenoble, Lille vo Francúzsku a iné veľké európske mestá vrátame holandskej metropoly Amsterdam. 

Nie všetci motoristi však maximálnu rýchlosť dodržiavajú

Deklarovaným cieľom v Lyone bolo zvýšiť bezpečnosť ciest, upokojiť premávku a dosiahnuť lepšie rozdelenie verejného priestoru. Zámerom bolo tiež uľahčiť pohyb chodcom a cyklistom a znížiť hluk. 

Obmedzenie rýchlosti vstúpi čoskoro do platnosti aj v 24 obciach v okolí Lyonu. Táto oblasť má celkovo 1,4 milióna obyvateľov. 

BFMTV podotkla, že nie všetci motoristi v Lyone túto maximálnu rýchlosť dodržiavajú. Úrady vlani udelili 17.000 pokút za jej prekročenie a pri meraní zaregistrovali priemernú rýchlosť 38 km/h.

Maximálnu rýchlosť znížili na 30 km/h aj v centre Košíc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.