Ana Julia je mŕtva. Najväčšiu anakondu na svete našli bez známok života len pár týždňov po tom, čo ju objavili

Jej objaviteľ Freek Vong s ňou pláva v rieke.
Najväčšia anakonda na svete Ana Julia je mŕtva.. Zdroj: Profimedia.sk

Najväčší zdokumentovaný had na svete, ktorého pred pár týždňami nafilmovali v dažďovom pralese v Amazonii, je mŕtvy. Anakondu, ktorá merala takmer osem metrov, našli bez známok života v rieke.

Najväčšieho hada sveta našli mŕtveho len pár týždňov po tom, čo ho objavili, informoval The Independent. Obrovský had, ktorý dostal meno Ana Julia a video s ním obletelo celý svet, ležal v amazonskom pralese.

​Najskôr sa šírili správy, že hada, ktorý meral asi 790 centimetrov, vážil približne 200 kíl a mal hlavu veľkú ako človek, niekto zastrelil. Podľa holandského výskumníka Freeka Vonga, ktorý ho pomohol nájsť, sa ale príčina smrti stále vyšetruje.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Prof. dr. Freek Vonk (@freekvonk)

„S obrovskou bolesťou v srdci vám chcem oznámiť, že mohutná veľká zelená anakonda, s ktorou som plával, bola tento víkend nájdená mŕtva v rieke," napísal na instagrame Vong.

Podľa neho had v rieke plával niekoľko posledných desaťročí. „Z toho, čo vieme, bola veľmi zdravá a stále v najlepších rokoch života a v nasledujúcich rokoch sa mohla postarať o mnoho potomkov. Vzhľadom na to, že kolosálnych obrích hadov tohto druhu nepláva po svete veľa, je rana pre biodiverzitu (a najmä pre tento konkrétny druh) tiež obrovská," uviedol. Nevylúčil ale, že had zomrel prirodzenou smrťou.

Prečítajte si tiež:

​„Tento konkrétny exemplár nepatril medzi nové druhy, ale išlo o anakondu veľkú (Eunectes murinus)," upozornil Bryan Fry, ktorý tím výskumníkov viedol, pre USA Today.

Napriek tomu podľa neho ide o obrovskú tragédiu. „Neuveriteľne ma to naštvalo," odkázal.

Pozrite si aj reportáž o najväčšom hadovi na svete z Televíznych novín

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.