Nemci chystajú bujarú oslavu legalizácie marihuany. Nový zákon rozdelil ľudí na dva tábory

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zajtra o polnoci sa bude pred Brandenburskou bránou v Berlíne hromadne fajčiť marihuana. Nemci tak plánujú privítať nový zákon o kanabise, ktorý v krajine začína platiť práve 1. apríla. Ten má však aj veľa odporcov.

Zástancovia legalizácie marihuany sa na tohtoročnú Veľkú noc tešili ako na Vianoce. Najmä - mysleli si, že sa dňa, keď si slobodne zapália jointa na verejnosti, ani nedožijú, keďže dlhoročná kancelárka Angela Merkelová o legalizácii marihuany nechcela ani počuť a vláda jej následníka Olafa Scholza ju dlho-dlho sľubovala.

Prečítajte si tiež:

Chcú to mať pod kontrolou

Presadila ju až teraz, no v oklieštenej podobe. Marihuana v Nemecku síce bude od prvého apríla legálna, no užívateľ jej bude môcť mať pri sebe 25 gramov, doma 50 alebo tri rastliny a droga sa bude predávať v kluboch s riadne zaregistrovanými členmi.

„Fakt, že návrh zákona kritizujú obe strany je pre nás dobrý signál, pretože ak by sme boli liberálnejší, ako napríklad Holanďania či niektoré americké štáty, to by viedlo k väčšej spotrebe. A to nechceme. Chceme mať konzumáciu pod kontrolou,“ povedal pred časom Karl Lauterbach, nemecký minister zdravotníctva.

Konope v nejakej podobe užíva už teraz v Nemecku asi 4 a pol milióna ľudí. Práve preto vznikal tlak na nejaký legislatívny rámec, ktorý by užívanie mäkkej drogy upravoval - a nerobil z užívateľov kriminálnikov. Zákon napokon prešiel aj napriek odporu konzervatívnej únie CDU/CSU.

„Ľudia tú marihuanu užívajú - či už im ju predpisuje lekár, alebo si ju zháňajú po vlastnej osi. Nemôžeme sa tváriť, že neexistuje. Legalizácia znamená, že sa čierny trh postupne potlačí,“ myslí si Kevin Stasik, zakladateľ sociálneho Cannabis klubu.

Prečítajte si tiež:

Mnohí sú proti

Proti sú niektorí lekári. Napríklad detskí psychológovia sa obávajú vplyvu na dospievajúcu mládež. Nepáči sa im, že marihuanu budú môcť konzumovať aj 18-roční mladí ľudia, ktorým sa ešte stále vyvíja mozog. Ďalšou skupinou, ktorá sa dňa, keď zákon vstúpi do platnosti desí, sú policajti.

„Tento zákon je jasný signál pre konzumentov. Deti a mladí ľudia nadobudnú pocit, že užívať marihuanu je normálne,“ tvrdí Alexander Poitz, viceprezident policajnej únie.

Policajná únia, ktorá reprezentuje 180-tisíc nemeckých policajtov, navyše už niekoľko mesiacov varuje, že na kontrolovanie dodržiavania zákona jednoducho nemá kapacity a že prvého apríla zavládne chaos.

Hromadné fajčenie marihuany je na zajtrajšiu polnoc naplánované okrem Berlína aj v Lipsku, Kolíne, Hamburgu a v štyroch ďalších mestách. Akcie si ich organizátori riadne nahlásili a polícia ich povolila.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.