Upratovacia akcia, aká sa len tak nevidí. Začali s odstraňovaním trosiek baltimorského mosta.

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Američania dotiahli do Baltimore vôbec najväčší žeriav, aký majú. Cieľ je jasný - vyloviť z vody trosky zrúteného mosta a to čo najskôr, ako to bude pôjde. Blokáda prístavu totiž oberá ekonomiku denne o milióny dolárov.

Takúto upratovaciu operáciu si v USA nepamätajú. Zvyšky baltimorského mosta, ktorý v utorok po náraze veľkej kontajnerovej lode spadol, má vytiahnuť obrovský žeriav schopný uniesť až tisíc ton materiálu.

Prečítajte si tiež:

Komplikovaná úloha

Aj keď sa do akcie zapájajú pobrežná stráž či armáda, najpovolanejší tvrdia, že ich čaká herkulovská úloha.

„Zhromažďujeme kvantum informácií. Musíme si byť stopercentne istí stabilitou a postupovať veľmi metodicky. Verím, že vďaka tomu, že sme opatrní, budeme neskôr napredovať rýchlejšie. Viem, že práve teraz chce každý vidieť, ako sa veci hýbu. Dôverujte nám, v zákulisí robíme, čo sa dá,“ povedala Estee S. Pinchasinová, veliteľka ženijného zboru armády.

Práce navyše komplikuje množstvo trosiek v tmavých vodách rieky Patapsco. Potápači skúmajúci situáciu pod vodou údajne nevideli pred seba viac ako pol metra.

„Vidieť loď, ktorá je takmer taká veľká ako Eiffelova veža, vidieť prepravné kontajnery roztrhnuté na polovicu, ako keby boli z papiera ... vtedy si uvedomíte, aká ťažká práca je pred nami,“ vyjadril sa Wes Moore, guvernér štátu Maryland.

Prečítajte si tiež:

Ekonomické dôsledky

Ani 60 miliónov od federálnej vlády nedokáže zaplátať finančnú dieru, ktorá sa každým dňom zväčšuje. Prístav v Baltimore je hlavným hospodárskym motorom štátu Maryland a dôležitou tepnou pre dovoz a vývoz pre americký a svetový obchod.

Odborníci odhadujú, že opätovné otvorenie môže trvať mesiac a prestavba mosta celé roky.

„Každý týždeň, čo je kanál blokovaný, to vo veľkom ovplyvňuje celý Maryland. Negatívne ekonomické dôsledky siahajú až na takmer 200 miliónov dolárov,“ myslí si Scott Cowan, šéf odborárov.

Robotníci si včera uctili pamiatku šiestich kolegov, ktorí po páde mosta zahynuli. Bez výnimky išlo o prisťahovalcov zo Strednej a Latinskej Ameriky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.