Američania chystajú vyrobiť gigantické lietadlo. Prepíše svetové rekordy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bude dlhé ako futbalové letisko a prevážať bude tovar nadrozmerných veľkostí.

Letecká nákladná doprava bude zrejme prepisovať svetové rekordy. Americká spoločnosť chystá výrobu gigantického lietadla a postaviť ho chce už o pár rokov.

Prečítajte si tiež:

Najväčšie nákladné lietadlo

Stroj s názvom Windrunner má byť najväčším cargo lietadlom aké sa kedy ocitlo vo vzduchu. Do jeho útrob má vojsť 105 metrový list rotora aké sa montujú do najväčších veterných elektrárni na svete. Odborníci hovoria že smelé plány inžinierov môže zničiť iba jediná vec.

„Zostrojiť sa dá dnes všetko aj všetko dokáže lietať je to otázka peňazí a ekonomiky toho zariadenia ktoré lietať bude a či to má ekonomický zmysel,“ povedal Daniel Ferjanček, pilot a majiteľ leteckej spoločnosti.

Najväčším dopravným lietadlom bol donedávna Antonov 225 Mrija, tento ukrajinský sen však v roku 2022 zničila ruská armáda počas invázie. Windrunner sa tak bude môcť veľkosťou porovnávať s Antonovom 124 Ruslan, ktorý naposledy pristál v roku 2020 aj na bratislavskom letisku.

Na porovnanie - do Windrunnera sa vojde 8200 kubíkov nákladu, do Ruslana „iba“ 1160 – a to pritom bola pastva pre oči pre všetkých čo to videli.

Prečítajte si tiež:

V Bratislave by nepristalo

No a zlou správou pre fanúšikov letectva na Slovensku je to že, hoci na bratislavskom letisku už v minulosti pristálo zopár obrovských lietadiel, Windrunner s dĺžkou 108 metrov by tu pristáť nedokázal.

„Nevýhodou monštra je to, že je monštrum. Letiská sú stavané na nejaké rozmery, nejakú váhu lietadla, nejakú dĺžku a aj tie pozemné služby musia byť na rozmer lietadla vybavené,“ dodal Ferjanček.

Lietadlo bude zatiaľ určené iba na prepravu listov rotorov a ambíciou leteckej spoločnosti je dostať ho do prevádzky už v roku 2027. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.