Pri nálete na konzulát v Sýrii zahynul vplyvný iránsky generál. Teherán vyzval svet na reakciu

Pri nálete na konzulát v Sýrii zahynul vplyvný iránsky generál. Teherán vyzval svet na reakciu
Príslušníci záchranných zložiek zasahujú po leteckom útoku v Damasku. Zdroj: TASR/AP/Omar Sanadiki

Irán vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby reagovalo na útok Izraela v Sýrii

Osem ľudí zahynulo v pondelok pri výbuchu, ktorý zasiahol budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom v sýrskej metropole Damask. Informovalo tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Podľa iránskych médií išlo o izraelský útok, pri ktorom zahynul generál iránskych Revolučných gárd. TASR o tom píše s odvolaním sa na agentúry DPA a AFP.

Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján vyzval v pondelok medzinárodné spoločenstvo, aby konalo po izraelskom útoku na iránsky konzulát v Damasku.

V telefonáte so sýrskym rezortným kolegom Fajsalom Makdádom "obvinil z dôsledkov tohto činu sionistický režim a zdôraznil potrebu vážnej reakcie medzinárodného spoločenstva na takéto zločinecké konanie". Citovalo ho iránske ministerstvo zahraničných vecí.

Sýrske ministerstvo obrany uviedlo, že izraelský vzdušný úder úplne zničil budovu iránskeho konzulátu a zabil alebo zranil všetkých ľudí vnútri. Podľa sýrskej štátnej tlačovej agentúry SANA zostrelila protivzdušná obrana viacero rakiet.

Iránsky rozhlas uviedol, že v ambasáde sa v deň náboženského sviatku zrejme nenachádzali zamestnanci. Veľvyslanec a jeho rodina sú podľa štátnych médií v poriadku.

Iránska štátna televízia následne informovala, že útok Izraela cielil na iránsky konzulát v Damasku, pričom o život prišiel brigádny generál Mohammad Rezá Záhedi. Podľa správy patril k hlavným veliteľom jednotiek Kuds, ktoré majú v Revolučných gardách na starosti zahraničné operácie.

Izraelská armáda opakovanie útočí na ciele v susednej Sýrii, aby zabránila Iránu a ozbrojeným skupinám spojeným s Teheránom, ako je libanonský Hizballáh, v rozšírení svojho vplyvu v tejto krajine.

Od začiatku vojny v Pásme Gazy pred takmer pol rokom sa tieto údery zintenzívnili.

https://i.pinimg.com/originals/65/7d/23/657d23aaf77900920b95e63763619637.gif

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.