Pri nálete Izraela v Gaze prišlo o život najmenej sedem humanitárnych pracovníkov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nezisková organizácia World Central Kitchen (WCK) pozastavuje svoju činnosť v Pásme Gazy po tom, ako pri pondelkovom izraelskom útoku v tejto enkláve prišlo o život najmenej sedem jej pracovníkov. Biely dom vyjadril zármutok a žiada vyšetrovanie.

Zakladateľ organizácie doručujúcej potraviny WCK José Andrés v utorok skoro ráno na sociálnej sieti X oznámil, že pri leteckom útoku izraelských ozbrojených síl (IDF) prišlo o život viacero pracovníkov WCK. Táto organizácia neskôr potvrdila úmrtie siedmich svojich pracovníkov a dodala, že išlo o osoby z Austrálie, Poľska, Spojeného kráľovstva, jedného pracovníka s dvojakým občianstvom Kanady a USA a Palestínčana, informuje agentúra AFP.

Tieto osoby podľa WCK cestovali do zóny mimo konfliktu v dvoch obrnených vozidlách s logom organizácie a v jednom vozidle bez obrnenia. Tento konvoj bol zasiahnutý izraelským útokom aj napriek koordinácii činnosti WCK s IDF, dodáva organizácia.

Prečítajte si tiež:

Biely dom je znepokojený 

Biely dom v spojitosti s úmrtím pracovníkov WCK vyjadril zármutok. „Sme zdrvení a hlboko znepokojení týmto útokom,“ uviedla  hovorkyňa Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová na sociálnej sieti X. Dodala, že humanitárni pracovníci musia byť chránení, pretože zabezpečujú dodanie pomoci, ktorá je potrebná. „Vyzývame Izrael, aby urýchlene vyšetril, čo sa stalo,“ uviedla.

Izrael prisľúbil, že incident vyšetrí

Izraelská armáda v reakcii na správu o incidente prisľúbila, že ho dôkladne prešetrí a zistí jeho okolnosti. Dodala, že s WCK "úzko spolupracuje" na dodaní potrebnej pomoci Palestínčanom.

WCK sa podieľa na doručovaní potravinovej pomoci do palestínskeho Pásma Gazy na lodiach z Cypru a na výstavbe dočasného móla pri pobreží mesta Gaza, kde je možné takýto náklad vyložiť.

Prečítajte si tiež:

Pásmo Gazy je v súčasnosti vystavené takmer úplnej blokáde a mimovládne organizácie a OSN obviňujú Izrael, že bráni dodávkam humanitárnej pomoci potrebnej pre 2,4 milióna obyvateľov. Tí sú sústredení prevažne v meste Rafah a jeho okolí v južnom cípe enklávy. Izrael obhajuje svoje konanie, ktorého hlavným cieľom je eliminácia radikálneho palestínskeho hnutia Hamas ako hlavného vykonávateľa teroristického útoku zo 7. októbra.

Pozrite si zábery zo 4. 3. 2024. Izrael letecky zaútočil na Pásmo Gazy:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.