Usádzajú a množia sa na nich baktérie ovplyvňujúce naše zdravie. Ako často by sme mali prať uteráky

Uteráky v kúpeľni. Ilustračná snímka.
Uteráky v kúpeľni. Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Volkova Vera

Niekto ich mení po pár dňoch, niekto po týždni, iní aj po mesiaci a viac. Pravidelná výmena a pranie uterákov však môžu mať veľký vplyv aj na naše zdravie. A mali by sme to robiť častejšie, ako si možno myslíte.

Udržiavanie čistých uterákov je nevyhnutné pre udržiavanie správnej hygieny a zabránenie šíreniu baktérií a choroboplodných zárodkov, informuje mirror.co.uk. Podľa odborníkov sa nepravidelným praním dostávame do palebnej línie baktérií.

Polya Petrova, odborníčka na upratovanie z britskej upratovacej spoločnosti hovorí: „Na uterákoch a kúpeľňových rohožiach sa nachádzajú rôzne druhy baktérií, pretože tieto predmety sa často používajú a sú vystavené vlhkosti a kontaktu s ľudskou pokožkou.“

Baktérie, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na uterákoch:
Stafylokoky - baktéria sa bežne vyskytuje na ľudskej koži a darí sa jej vo vlhkom prostredí. Môže potenciálne spôsobovať kožné infekcie vrátane malých cýst, červených vredov, celulitídy a závažnejších invazívnych infekcií mäkkých tkanív.
E. coli - mnohé typy baktérií E. coli sú neškodné, no niektoré môžu spôsobiť tráviace problémy. Ku kontaminácii môže dôjsť kontaktom s fekáliami, najmä ak sa uteráky používajú v okolí priestoru toaliet. Najnebezpečnejšie typy tejto baktérie môžu spôsobiť gastroenteritídu, infekcie močových ciest, novorodeneckú meningitídu, hemoragickú kolitídu a Crohnovu chorobu.
Salmonela - podobne ako E. coli, aj salmonela sa môže nachádzať na uterákoch, ak sa dostanú do kontaktu s kontaminovanými povrchmi, čo vedie k ochoreniu.
Enterokoky - tieto baktérie sa často vyskytujú v črevách a taktiež sa môžu nachádzať na uterákoch v prípade, že prídu do kontaktu s fekáliami.
Klebsiella pneumoniae - baktéria môže spôsobovať infekcie dýchacích a močových ciest a nachádza sa vo vlhkom prostredí, napríklad v kúpeľni.

Šírenie týchto baktérií závisí podľa slov Petrovej od viacerých faktorov, ako sú úroveň vlhkosti v kúpeľni, teplota a prítomnosť iného typu baktérií: „Tieto baktérie sa môžu rýchlo množiť, keď majú ideálne podmienky, pričom ich počet sa môže každých 20 minút zdvojnásobiť.“

Uteráky je vhodné prať a vymieňať už po niekoľkých použitiach. Ich pravidelné pranie je v teplých dňoch ešte dôležitejšie ako v zime, keďže aj množeniu baktérií sa darí viac. V tomto prípade hovoríme o každom druhom až treťom použití.

Prečítajte si tiež:

Správne pranie i sušenie

Rhiannon Johnsová, iteriérová dizajnérka, prezradila, ako na pranie uterákov. Podľa nej je dobré vyhnúť sa používaniu drsných chemikálií, napríklad chlórovým bielidlám, lebo môžu ovplyvniť farbu a kvalitu uterákov.

Uteráky tiež nie je dobré prať s iným oblečením. „Pri praní uterákov s oblečením sa môže medzi jednotlivými kusmi odevov preniesť veľa baktérií,“ povedala Johnsová.

Ak sušíte uteráky v sušičke, dobré je používať vlnené loptičky, ktoré pomáhajú nadýchať vlákna a tiež urýchlia proces schnutia.

„Pred vložením uterákov do sušičky sa uistite, že ste z nich vytriasli prebytočnú vodu, pretože to pomôže nadýchať materiál a zachovať ich savosť. Vyhnite sa tomu, aby ste mokré uteráky nechali dlho stáť v práčke, pretože to môže mať za následok nepríjemný zatuchnutý zápach,“ hovorí Johnosová.

Dodáva, že lepšie je zvoliť sušenie na nižšej teplote. Vysoká teplota totiž poškodzuje vlákna: „Sušte na 40-stupňovej teplote, ktorá vám pomôže dosiahnuť požadovanú mäkkosť, a pritom eliminovať baktérie.“

V letných mesiacoch odporúča využiť slnko a nechať uteráky vyschnúť na vzduchu: „Ide o úplne prirodzenú sušičku, ktorá pomáha zachovať celistvosť tkaniny a udržuje vaše uteráky mäkké a svieže.“

Prečítajte si tiež:

Dôležité aj ich skladovanie

Kúpeľne zvyknú byť plné pary z kúpania sa či sprchy. Uteráky uložené v miestnosti túto vlhkosť absorbujú. „Ich pravidelné uchovávanie vo vlhkom prostredí ich bude udržiavať vlhké a následne sa v nich udomácnia nežiaduce baktérie ešte predtým, ako ich vôbec použijete,“ povedala dizajnérka.  

Ukladaním čistých uterákov mimo kúpeľne na suchom mieste, ako je skriňa na bielizeň, zostanú uteráky čisté, suché a bez škodlivých baktérií.

Čo robiť s oblečením po zime a aké bude jar vo svete módy: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.