VIDEO: Pláž v Kalifornii zaplavili čudesné tvory. Ich množstvo všetkých prekvapilo

VIDEO: Pláž v Kalifornii zaplavili čudesné tvory. Ich množstvo všetkých prekvapilo
Vyplavené tvory. Zdroj: Reprofoto: YouTube/ABC7 New Bay Area

Pobrežie americkej Kalifornie na pláži Rodeo v meste Marin zaplavili tisíce malých modrých morských tvorov rodu Vellela. Ich výskyt nie je vzácny, avšak len zriedka sa objavia v takom veľkom množstve, ako bol tento. Informovalo o tom ABC7 News.

Tieto tvory sú tiež známe ako plachtiaci námorníci a príbuzné medúzam, dlhé len jeden alebo dva centimetre. „Ich špecifická modrá farba slúži ako maskovanie vo vode,“ vysvetlila pre CBS News výskumníčka z Kalifornskej akadémie vied Chrissy Piotrowski.

„Ich názov prezrádza aj ich spôsob dopravy. Majú totiž niečo ako malé plachty, ktoré trčia nahor, a vietor a morské prúdy ich unášajú cez oceán," uviedla riaditeľka starostlivosti o morské živočíchy v akváriu v San Franciscu Melissa Schouestová.

Prečítajte si tiež:

Kombinácia viacerých faktorov

V období jari niekedy dochádza k hromadnému výskytu týchto tvorov na západnom pobreží Severnej Ameriky. Tento jav môže spôsobovať kombinácia veterného smeru a teploty oceánu.

„Videli sme mnoho zmien vo vzorkách počasia. Klimatické zmeny spôsobili ľudia aj prirodzený jav El Niño. Oboje v tom určite hrá rolu,“ vysvetlila Schouestová.

Odborníci hovoria, že ľudia, ktorí majú šťastie a vidia živočíchov vyplavených na brehu, sa na ne môžu pozerať, ale nemali by sa ich dotýkať.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.