Po otcovi alebo po mame. Štúdia ukázala, kto z rodičov môže za to, ako vyzerá naša tvár

Rodina. Ilustračná snímka.
Rodina. Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/NDAB Creativity

To, čo naše matky jedia počas tehotenstva, by mohlo mať vplyv na to, ako vyzerá naša tvár. S týmto zistením prišla nová štúdia skupiny vedcov, ktorá sa zamerala na faktory ovplyvňujúce náš výzor.

Vývoj štruktúr, ktoré tvoria našu tvár, je proces, ktorý fascinuje a priťahuje vedcov hľadajúcich odpovede na otázky, prečo sa napríklad niekedy súrodenci, dokonca aj dvojičky, na seba tak málo podobajú.

Vedci zo štúdie publikovanej v časopise Nature Communications uvádzajú, že za tým môže byť to, čo matka konzumuje v tehotenstve, informuje News18.com.

Vedci v rámci výskumu pozorovali správanie gravidných myší a zebričiek. Tehotné myši a zebričky boli kŕmené stravou s rôznou úrovňou výživy.

Štúdia uverejnená 26. marca poukázala na to, že hladina bielkovín v strave matky u myší menila vzhľad tváre potomka prostredníctvom signalizácie mTORC1.

mTORC1 je bielkovinový komplex, ktorý funguje ako senzor živín, energie a riadi syntézu bielkovín. Autori výskumu uviedli, že gény mTORC1 priamo ovplyvňujú vývoj kostí tváre a lebky.

Prečítajte si tiež:

Vplyv bielkovín

Vedci zistili, že strava s vysokým obsahom bielkovín u matiek viedla k silnejším, ostrejším čeľustiam a väčším nosom u detí. Zatiaľ čo strava s nízkym obsahom bielkovín viedla k štíhlejším a špicatejším rysom ich detí.

V minulosti sa uskutočnilo mnoho štúdií, ktoré dávali do súvislosti stravu matky so zdravotným stavom detí.

Výskumníci z Univerzity v Južnej Austrálii dospeli k záveru, že chlapci narodení obéznym matkám budú mať pri narodení pravdepodobne nadváhu. Sú tiež vystavení vysokému riziku vzniku metabolických komplikácií v neskoršom veku. Medzi tieto komplikácie patrí cukrovka a tukové ochorenie pečene.

Výskumný tím zistil, že mužské plody obéznych tehotných žien často produkujú nadbytok androgénov - pohlavných hormónov. V prípade mužov sa tieto pohlavné hormóny nazývajú testosterón, ktorý ovplyvňuje vývojové charakteristiky, ako je hustota kostí a rast svalov u mužov.

U nenarodených chlapcov matiek s nadváhou rastú mužské pohlavné hormóny v pečeni rýchlejšie v dôsledku androgénnej signalizácie špecifickej pre pečeň plodu, ku ktorej dochádza počas tehotenstva.

Chceli by dieťa, no momentálne bojujú s chorobou alebo nemajú partnera. Existuje na to riešenie: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.