Takto blízko sa k nemu dostane málokto. Nazreli sme do ambulancie, kde vyšetrujú ľadového medveďa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Každoročná preventívna prehliadka je otázkou pár minút. Ak má však pacient obrovské laby, silné zuby a váži takmer pol tony, tak aj pri obyčajných odberoch sa zapotí celý lekársky tím. Nazreli sme do ambulancie, kde vyšetrujú ľadového medveďa.

Celá sála na veterinárnej klinike v americkej Tacome bola na niekoľko hodín rezervovaná pre váženého klienta – trojročnú samicu ľadového medveďa Lerke, ktorá býva v detroitskej ZOO.

Rutinná zdravotná prehliadka sa pri takomto majestátnom zvierati stáva pomerne neštandardnou. Šelmu, ktorej by sa postup veterinárov inak nepozdával, musia uspať. A zatiaľ čo účinkuje narkóza, asi pol tucta veterinárov kontroluje všetko – od nosa až po chvost.

Prehliadku takéhoto pacienta si veterinári užívajú – ľadových medveďov je totiž málo, a to nie len v zoologických záhradách, ale celkovo vo svete. Odborníci robia všetko pre to, aby im pomohli a zachránili ich pred vyhynutím.

Prečítajte si tiež:

​Vedci najnovšie zistili, že ľadové medvede ovplyvňuje ďalší dôsledok klimatickej zmeny. Žijú viac na súši.

„Vo vode nenachádzajú dostatok potravy. Pretože mizne ľad, nežijú ryby, ktoré sa živia riasami rastúcimi pod ním. To znamená, že ľadové medvede nemajú potravu – v Arktíde budú zrejme onedlho jesť najmä tulene. Rozpadne sa tam ekosystém,“ vysvetlil odborník na medvede Sheriden Ploof.

Zoologické záhrady preto podľa odborníkov, hoci si mnohí laici myslia opak, zohrávajú dôležitú úlohu pri záchrane mnohých druhov zvierat na pokraji vyhynutia.

Okrem poskytnutia útočiska sa o ne starajú aj zdravotne. Miznúcu populáciu ľadových medveďov berú obzvlášť citlivo – na niektorých miestach vo svete klesol ich počet od 80. rokov až o polovicu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.