Počet obetí zemetrasenia v Taiwane opäť stúpol. Desiatky ľudí sú stále nezvestné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pri stredajšom silnom zemetrasení na Taiwane zahynulo podľa najnovších informácií tamojších úradov najmenej deväť ľudí. Viac než 800 utrpelo zranenia a 50 ľudí je nezvestných.

Hasiči v súčasnosti evakuujú ľudí, ktorí uviazli v tuneloch pri meste Chua-lien vo východnej časti Taiwanu vrátane dvoch Nemcov.      

Úrady uviedli, že stratili kontakt s 50. cestujúcimi štyroch menších autobusov smerujúcich do hotela v národnom parku Taroko. Podrobnosti však neposkytli.

„V súčasnosti je najvyššou prioritou záchrana ľudí,“ povedal Laj Čching-tche, víťaz januárových prezidentských volieb na Taiwane.

Prečítajte si tiež:

Najsilnejšie otrasy za posledných 25 rokov

V dôsledku zemetrasenia došlo k zrúteniu budov, predovšetkým na juhu Taiwanu, i prerušeniu vlakovej dopravy a výpadkom elektriny na celom Taiwane, ktorý má približne 23 miliónov obyvateľov. Médiá priniesli zábery čiastočne zrútenej päťposchodovej budovy v meste Chua-lien neďaleko epicentra a uviedli, že pod troskami sa môžu nachádzať uviaznutí ľudia. V hlavnom meste Tchaj-pej sa však situácia pomerne rýchlo vrátila do normálu.

Zemetrasenie malo podľa taiwanského seizmologického centra magnitúdu 7,2 a epicentrum sa nachádzalo v hĺbke 35 kilometrov, vo vzdialenosti zhruba 18 kilometrov od juhozápadného pobrežia Taiwanu. Podľa americkej geologickej služby (USGS) malo zemetrasenie magnitúdu 7,4.

Úrady uviedli, že toto zemetrasenie a séria následných otrasov boli na tomto ázijskom ostrovnom štáte najsilnejšie za posledných takmer 25 rokov. Otrasy s magnitúdou 7,6 postihli Taiwan v roku 1999. Vyžiadali si približne 2400 obetí a spôsobili rozsiahle škody, píše AFP.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.