Izraelský prezident sa ospravedlnil za smrť humanitárnych pracovníkov v Gaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Izraelský prezident Jicchak Herzog sa v utorok ospravedlnil za letecký nálet v Pásme Gazy, pri ktorom zahynuli humanitárni pracovníci. Tento útok odsúdilo viacero európskych krajín a Spojené štáty vyzvali na jeho urýchlené a nezávislé vyšetrenie.

Izraelské nálety v pondelok zasiahli konvoj World Central Kitchen (WCK). Táto organizácia v utorok potvrdila úmrtie svojich siedmich pracovníkov a dodala, že išlo o osoby z Austrálie, Poľska, Spojeného kráľovstva, jedného pracovníka s dvojakým občianstvom Kanady a USA a Palestínčana, informuje podľa správy agentúra AFP.

Izrael prisľúbil vyšetrenie incidentu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu neskôr priznal, že pri "neúmyselnom zásahu" armády zahynuli humanitárni pracovníci. „Vo vojne sa to stáva, budeme to vyšetrovať až do konca. Sme v kontakte s vládami a urobíme všetko pre to, aby sa to už neopakovalo,“ dodal izraelský premiér.

Herzog podľa vyhlásenia jeho kancelárie telefonoval so šéfom WCK Josém Andrésom a vyjadril mu "hlboký zármutok a úprimné ospravedlnenie". Zároveň zopakoval odhodlanie Izraela poskytnúť humanitárnu pomoc pre Palestínčanov v pobrežnej enkláve.

Prečítajte si tiež:

Viaceré krajiny útok odsúdili

Spojené štáty v utorok naliehali na vykonanie rýchleho, dôkladného a nestranného vyšetrenia okolností náletu. Na Izrael apelovali, aby spravili viac na ochranu civilistov, či už ide o Palestínčanov alebo humanitárnych pracovníkov v Pásme Gazy.

Británia si v súvislosti s incidentom predvolala izraelskú veľvyslankyňu Cipi Chotovelyovú v Londýne, aby jej tlmočila, že "jednoznačne odsudzuje" zabitia troch Britov a štyroch ďalších zamestnancov pri raketovom útoku v pobrežnej enklávy.

Francúzsko taktiež ostro odsúdili izraelský útok. „Ochrana humanitárnych pracovníkov je morálnym a právnym imperatívom, ktorý musí dodržiavať každý,“ vyhlásil francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné.

Podľa Poľska, ktorého občan bol jednou z obetí náletu, by mal Izrael odškodniť rodiny usmrtených humanitárnych pracovníkov. Poľský prezident Andrzej Duda im zároveň vyjadril sústrasť. „Táto tragédia sa nikdy nemala stať a musí sa vysvetliť,“ uviedol.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 2. 4. 2024 o útoku na humanitárnych pracovníkov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.