Peru zasiahla hlboká vládna kríza. Pre luxusné hodinky prezidentky odstúpilo už 6 ministrov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hlboká vládna kríza, budúcnosť krajiny v neistote a môžu za to hodinky. V Peru riešia kurióznu kauzu. Novinári si všimli, že prezidentka nosí mimoriadne luxusné doplnky, ktoré by si však za svoj plat nemohla dovoliť. Šesť ministrov jej vlády už odstúpilo, ona to urobiť nechce.

Všetko sa začalo fotkami. Peruánska prezidentka Dina Boluarte má na nich hodinky značky Rolex za 14-tisíc dolárov. Na iných zas vidno model rovnakej značky za 25-tisíc, inde pre zmenu náramok Cartier za dych vyrážajúcich 56-tisíc.

Ako prví na to upozornili redaktori internetovej televízie a zistili aj to, že hlava štátu, ktorá zarába 4-tisíc mesačne, tieto luxusné šperky vo svojom majetkovom priznaní zatajila.

„Rukami nám prešlo asi 10-tisíc fotografií, ktoré vznikli, keď bola prezidentka, i keď bola viceprezidentka a spravili sme si časovú os, aby sme prišli na to, kedy tie hodinky začala nosiť. Zistili sme, že tie najdrahšie hodinky - Rolexky - sa jej objavili na ruke až počas prezidentovania - presnejšie pár mesiacov po tom, čo nastúpila do funkcie,“ hovorí Mario Sifuentes, redaktor webu La Encerrona.

Veci potom nabrali rýchly spád. V sobotu v noci vtrhlo do prezidentkinho domu 40-členné komando a urobilo v rezidencii raziu, čo predstavitelia vlády následne označili za neprimeraný a protiústavný krok.

Prečítajte si tiež:

​Prokuratúra však trvá na svojom a tvrdí, že na začatie konania vo veci nezákonného obohatenia má dôvod. Začala sa tak vojna medzi vládou a prokuratúrou.

„My to vnímame ako obohatenie, ktoré v Peru môže znamenať, že dostala úplatok vo forme daru od niekoho. Zaujíma nás, samozrejme, - od koho? Od nejakého podnikateľa? Nevieme odpoveď a môžeme len špekulovať,“ priznáva Sifuentes.

Kauza, ktorú médiá nazvali „Rolexgate“, vyvolala hlbokú krízu. Šesť ministrov odstúpilo. Prezidentka zatiaľ výzvam, aby ich nasledovala, odoláva.

Prezidentka tvrdí, že ide o staré hodinky, ktoré nosí iba občas a sama si na ne zarobila.

Politická situácia v Peru je dlhodobo nestabilná. Dina Boluarte je od roku 2018 už šiestou prezidentkou. Jej predchodca sa pokúsil rozpustiť kongres, za čo ho zvrhli a zatkli. Rolexgate je tak len špičkou ľadovca.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.