Japonskom otriaslo zemetrasenie

Graf znázorňujúci zemetrasenie.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Zemetrasenie s magnitúdou 6,0 postihlo vo štvrtok oblasť pri pobreží severovýchodného japonského regiónu Fukušima, oznámil Japonský meteorologický úrad. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami nevydal.

Zatiaľ nie sú správy o zraneniach či škodách. Zemetrasenie sa vyskytlo v hĺbke 40 kilometrov a bolo ho cítiť aj v hlavnom meste Tokio, informuje tlačová agentúra AFP.

Budovy vydržia najsilnejšie zemetrasenia

Japonsko je jednou z tektonicky najaktívnejších krajín sveta a má prísne stavebné normy nastavené tak, aby sa zaistilo, že budovy vydržia dokonca aj najsilnejšie zemetrasenia.

Súostrovie s približne 125 miliónmi obyvateľov zažíva približne 1500 zemetrasení ročne, ale drvivá väčšina z nich je mierna.

Prečítajte si tiež:

Americký geologický inštitút USGS stanovil magnitúdu štvrtkového zemetrasenia na 6,1.

Deň po silnom zemetrasení na Taiwane

Otrasy prišli deň po tom, čo pri silnom zemetrasení na Taiwane zahynulo najmenej deväť ľudí a vyše 1000 utrpelo zranenia.

Stredajšie zemetrasenie s magnitúdou 7,4 poškodilo na Taiwane desiatky budov a vyžiadalo si varovania pred cunami dokonca až v Japonsku a na Filipínach.  

Prečítajte si tiež:

Najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie v Japonsku bolo masívne podmorské zemetrasenie s magnitúdou 9,0 v marci 2011 pri japonskom severovýchodnom pobreží. Vyvolalo cunami, ktoré si vyžiadali približne 18.500 mŕtvych alebo nezvestných.

Táto katastrofa z roku 2011 spôsobila aj roztavenie jadier v troch reaktoroch atómovej elektrárne Fukušima, čo zapríčinilo najhoršiu povojnovú katastrofu Japonska a najvážnejšiu jadrovú nehodu od Černobyľa.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 3. 4. 2023 o zemetrasení na Taiwane:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.