Biely dom žiada NASA o vytvorenie samostatného časového pásma pre Mesiac. Čas tam totiž beží trochu inak

Mesiac - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: AP Photo/Dave Martin

Biely dom požiadal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír, aby vytvoril samostatné časové pásmo pre Mesiac - koordinovaný lunárny čas (LTC). TASR o tom informuje s odvolaním sa na stredajšie správy staníc BBC a Sky News.

Pre rozdielnu gravitácu plynie čas na Mesiaci rýchlejšie než na Zemi. Hoci ide „iba“ o 58,7 mikrosekundy denne, môže to spôsobovať problémy pri časovom zosúladení kozmických lodí  štátnych a súkromných inštitúcií.

„Gravitácia na Mesiaci je o niečo slabšia a čas beží inak,“ uviedla pre BBC astrofyzička Catherine Heymansová.

Prečítajte si tiež:

Európska vesmírna agentúra sa usiluje o to isté

Čas na Zemi je meraný stovkami atómových hodín, ktoré sú rozmiestnené po celej planéte. Zaznamenávajú zmenu stavu energie atómov a dokážu merať čas s presnosťou na nanosekundy. V prípade umiestnenia na Mesiaci by za 50 rokov boli popredu o jednu sekundu.

Európska vesmírna agentúra (ESA) sa tiež usiluje o vytvorenie vlastného časového pásma pre Mesiac, pripomína BBC. Zosúladenie bude vecou dohody medzi krajinami a ústredným koordinačným orgánom, ktorým je v súčasnosti Medzinárodný úrad pre váhy a miery (BIPM) vo Francúzku.

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) sa riadi podľa koordinovaného svetového času (UTC), pretože sa pohybuje na nízkej obežnej dráhe Zeme. LTC by mal byť podľa USA zavedený do roku 2026, kedy sa plánuje na Mesiac misia Artemis III s ľudskou posádkou. Ľudia naposledy na mesačný povrch vystúpili v decembri 1972 v rámci misie Apollo 17.

Pozrite si aj reportáž o prvom pristátí súkromného lunárneho modulu na Mesiaci:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.