Nové informácie o zámene pacientiek v pražskej nemocnici. Žena potratila pre chybu konkrétneho zdravotníka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pri zámene pacientiek v pražskej Fakultnej nemocnici Bulovka pochybil konkrétny zdravotník, ktorý v dokumentácii neodhalil nezrovnalosti. Vyplynulo to z prvých záverov interného vyšetrovania nemocnice, TASR informuje podľa portálu Novinky.cz.

Nešlo o systémovú chybu, ale „došlo k ľudskému zlyhaniu“, povedal riaditeľ nemocnice Jan Kvaček. Pochybenie urobili dvaja zamestnanci, jeden zostáva naďalej mimo službu. Ďalší bude pracovať pod dohľadom.

Podľa nemocnice zdravotníci nedodržali stanovený postup. Zatiaľ čo prvý z nich v čakárni mohol urobiť chybu pri vyvolaní mena, keď pacientka mala reagovať na meno niekoho iného, ďalší zdravotník v poradí si mal pri kontrole zdravotnej dokumentácie problém všimnúť. A to sa podľa prvých zistení analýzy hlavných príčin nestalo. Analýza potrvá ešte niekoľko týždňov.

Prečítajte si tiež:

Pacientka spolupracovala

Situácia je podľa portálu Novinky.cz zvláštna, pretože poškodená pacientka spolupracovala pri zákroku, ktorý pre ňu nebol plánovaný. Kyretáži predchádza podanie anestézie a zahŕňa potrebné prípravy pred zákrokom, podanie liekov alebo vyšetrenie.

Personál Fakultnej nemocnice Bulovka vykonal v pondelok 25. marca potrat zdravej žene v štvrtom mesiaci tehotenstva, pretože si splietol pacientky. Údajne sú to dve cudzinky, ktoré trvalo žijú v Česku.

Tehotná žena išla na bežnú kontrolu, kým druhej žene mali lekári urobiť zákrok, ktorý sa vykonáva napríklad pri liečbe chorej maternice, ale je možné ním tiež ukončiť tehotenstvo. Plod mal podľa vyjadrenia tlačovej hovorkyne nemocnice 16 týždňov. Došlo však k zámene a žena, ktorá prišla na bežnú kontrolu, v dôsledku zákroku potratila.

O tomto prípade sme informovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si reportáž: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.