Ďalšia obeť čierneho kašľa v Česku. Ochoreniu podľahol mesačný novorodenec

Baktéria Bordetella pertussis, ktorá spôsobuje čierny kašeľ
Baktéria Bordetella pertussis, ktorá spôsobuje čierny kašeľ. Zdroj: Profimedia.sk

Čierny kašeľ má v Česku tretiu tohtoročnú obeť. Je ňou mesačný novorodenec. Ide o prvé dieťa, ktoré v Česku ochoreniu podľahlo. Predchádzajúce dve obete boli seniori.

Treťou tohtoročnou obeťou čierneho kašľa v Českej republike je mesačný novorodenec. S informáciou prišiel web iDNES.cz, ktorému to potvrdili dva od seba nezávislé zdroje. 

Predchádzajúce dve obete, ktorými boli seniori, mali viacero ochorení a nedá sa s určitosťou povedať, že úmrtie zapríčinil práve čierny kašeľ.

Prečítajte si tiež:

Čísla lámu rekordy

V tomto prípade však podľa epidemiológa Romana Prymulu bolo hlavnou príčinou úmrtia práve toto zákerné ochorenie. 

„Pokiaľ viem, zomrelo veľmi malé dieťa z Pardubického kraja. Malo oslabenú imunitu a nakazilo sa niekoľkými druhmi baktérií vrátane pneumokoka a Bordetella pertussis. Zatiaľ môžem len špekulovať, ale predpokladám, že u dojčaťa zohral práve čierny kašeľ najzásadnejšiu rolu,“ zhodnotil.

Epidémia čierneho kašľa je najsilnejšia za posledných 60 rokov. Za vyše tri mesiace sa nakazilo už viac než šesťtisíc ľudí. Pre porovnanie, za celý rok 1962 sa v Česku nakazilo necelých 4800 obyvateľov.

Vysoký výskyt čierneho kašľa hlásia aj Belgicko, Dánsko, Španielsko, Švédsko, Nórsko či Chorvátsko. V Rakúsko aj v Holandsku už, podobne ako v Česku, podľahli chorobe aj dojčatá. 

Čiernemu kašľu sme sa venovali aj v Televíznych novinách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.