Biden vyzval na dodržanie "posvätného záväzku" voči NATO

Americký prezident Joe Biden vystúpil s prejavom o stave Únie.
Americký prezident Joe Biden vystúpil s prejavom o stave Únie. Zdroj: TASR/Shawn Thew/Pool via AP

Spojené štáty musia dodržiavať svoj "posvätný záväzok" voči Severoatlantickej aliancii, uviedol vo štvrtok pri príležitosti 75. výročia vzniku NATO americký prezident Joe Biden. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Musíme pamätať na to, že posvätný záväzok, ktorý dávame našim spojencom – brániť každý centimeter územia NATO – zvyšuje aj našu bezpečnosť,“ vyhlásil Biden.

Vyjadrenie Bidena prišlo po tom, ako jeho súper v novembrových prezidentských voľbách, exprezident Donald Trump spochybnil záruky kolektívnej obrany. Vyhliadku na Trumpov návrat do Bieleho domu vnímajú spojenci z NATO so znepokojením, konštatuje AFP.

Trump pohrozil vystúpením z NATO

Trump vo februári vyhlásil, že by nabádal Rusko, aby zaútočilo na členské štáty NATO, ktoré dostatočne nefinancujú svoju obranu. Podľa vlastných slov by ako prezident zvážil vystúpenie USA z Aliancie, pretože si iné štáty neplnia finančné záväzky.

Biden naopak vydvihuje jednotu NATO v čase, keď Aliancia posilnila vojenskú podporu Ukrajiny brániacej sa proti invázii Ruska.

Prečítajte si tiež:

Prijatím Fínska a Švédska, ktoré vstúpili do NATO v dôsledku vojny na Ukrajine, je dnes Aliancia "väčšia, silnejšia a odhodlanejšia než kedykoľvek predtým", uviedol Biden vo vyhlásení.

„Keď naši protivníci plánovali rozbiť našu pozoruhodnú jednotu, naše demokracie stáli neochvejne,“ dodal americký prezident, ktorého krajina bude v júli vo Washingtone hostiť tohtoročný summit NATO.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.