Česko podozrieva Rusko z tisícov hackerských útokov na sieť Českých dráh

Česko podozrieva Rusko z tisícov hackerských útokov na sieť Českých dráh
Český minister dopravy Martin Kupka (ODS). Zdroj: Profimedia.sk

Útoky vyradili z prevádzky systémy ČD na predaj cestovných lístkov, existovali preto obavy zo zásahu do signalizácie, ktorý by mohol spôsobiť vážne nehody.

Minister dopravy ČR Martin Kupka (ODS) v piatok vyhlásil, že Rusko sa v rámci kampane zameranej na  destabilizáciu EÚ a sabotáže kritickej infraštruktúry pokúsilo o niekoľko tisíc hackerských útokov na európske železničné siete vrátane siete Českých dráh (ČD). Kupka to povedal v rozhovore pre britský denník The Financial Times (FT), informoval v piatok spravodajský web Novinky.cz.

Podľa Kupku ruská hackerská kampaň zahŕňala pokusy o útoky na signalizačné systémy ČD. Pripomenul, že predchádzajúce útoky vyradili z prevádzky systémy ČD na predaj cestovných lístkov, takže boli obavy zo zásahu do signalizácie, ktorý by mohol spôsobiť vážne nehody.

Český minister v rozhovore uviedol, že hoci je situácia zložitá, ČD dokážu úspešne odolávať kybernetickým útokom.

Prečítajte si tiež:

Ruské pokusy o destabilizáciu európskej energetickej infraštruktúry sú dobre zdokumentované, ale o zasahovaní do dopravných sietí sa hovorí menej, poznamenal denník The Financial Times.

Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) zverejnila svoju prvú správu o hrozbách pre dopravu vlani v marci. Uviedla v nej, že dochádzalo k "útokom na železničné spoločnosti s rastúcou mierou, predovšetkým v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu".

ENISA zaznamenala veľké kybernetické útoky "proruských hackerských skupín" na železničné spoločnosti v Lotyšsku, Litve, Rumunsku a Estónsku.

Novinky.cz dodali, že pred rastúcim počtom kybernetických útokov v posledných rokoch varovala aj česká agentúra pre kybernetickú bezpečnosť NÚKIB.

FT ďalej uviedol, že Praha vystupuje voči ruským vplyvovým kampaniam čoraz ostrejšie - po tom, čo v roku 2022 schválila zákon, ktorý vláde umožňuje prijímať opatrenia proti zahraničným subjektom podozrivým z porušovania ľudských práv alebo kybernetických zločinov.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o útoku ruských hackerov na viaceré štátne webstránky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hackerský útok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.