Prvé slová českého prezidenta k víťazstvu Petra Pellegriniho, vyslal jasný odkaz

Na sociálnych sieťach mu už pogratulovali aj český premiér Peter Fiala, minister zahraničných vecí Jan Lipavský či aj expremiér Andrej Babiš.

Český prezident Peter Pavel zagratuloval v nedeľu Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách. Zároveň vyjadril nádej, že sa im spolu podarí nadviazať na tradične dobré susedské vzťahy.

„Gratulujem Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu za nového prezidenta Slovenska. Verím, že naviažeme na tradíciu mimoriadne dobrých susedských vzťahov a budem sa tešiť na konštruktívnu spoluprácu,“ napísal Pavel na sociálnej sieti X.

Prečítajte si tiež:

Blahoželal Fiala, Lipavský aj Babiš

„Verím, že budeme naďalej čo najlepšie rozvíjať výborné a hlboké vzťahy medzi Českou republikou a Slovenskom,“ uviedol okrem gratulácie český premiér Peter Fiala na platforme X.

Šéf českej diplomacie Ján Lipavský pripojil k svojmu blahoželaniu aj vieru v to, že Pellegrini bude "vo svojej novej pozícii plne podporovať česko-slovenskú spoluprácu a bude zárukou pevného zakotvenia Slovenska v európskych a transatlantických štruktúrach".

Český expremiér Andrej Babiš zagratuloval "celému Slovensku" k zvoleniu Pellegriniho. „Slováci si vybrali dobre, budú mať hrdého prezidenta, ktorý vždy bude vo svete hájiť ich záujmy a bude stáť za všetkými občanmi," napísal na Facebooku. „Verím, že sa Peter zasadí aj o zlepšenie vzťahov medzi ČR a Slovenskom,“ dodal.

Víťazom sobotňajšieho druhého kola prezidentských volieb na Slovensku sa stal Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov. Jeho súper Ivan Korčok získal 46,87 percenta hlasov, vyplýva z oficiálnych výsledkov zverejnených v nedeľu Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezident 2024

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.