V komunálnych voľbách v Poľsku podľa predbežných odhadov zvíťazí strana PiS

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poľská národno-konzervatívna opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) získala na základe prvých odhadov po ukončení hlasovania v poľských komunálnych voľbách najviac hlasov. Na druhom mieste je vládna Občianska platforma (PO).

PiS podľa prognóz agentúry Ipsos, na ktorú sa odvolali viaceré poľské televízne stanice, získala 33,7 percenta hlasov.  Centristická koalícia OP premiéra Donalda Tuska by mohla skončiť na druhom mieste s 31.9 percentami, informujú agentúry AFP a DPA.

Nasledujú koalícia Tretej cesty (13,5 percenta), radikálna pravicová strana Konfederácia (7,5 percenta) a Ľavica (6,8 percenta).

Najväčší úspech by PO zaznamenala v hlavnom meste Varšava, kde by jej člen - súčasný starosta Rafal Trzaskowski - mal byť na základe prognóz znovuzvolený ešte v prvom kole so ziskom takmer 60 percent hlasov.

Prečítajte si tiež:

Konečné výsledky zverejnia v stredu

Poľská ústredná volebná komisia oznámila, že konečné výsledky by podľa jej očakávaní mohli byť zverejnené v stredu. Volebná účasť podľa Ipsos dosiahla 51,5 percenta.

Voliči v nedeľu v komunálnych voľbách rozhodovali o starostoch a volili aj členov obecných rád a provinčných zastupiteľstiev vo všetkých 16 vojvodstvách krajiny. Kandidát na víťazstvo v prvom kole potrebuje získať aspoň 50 percentnú podporu, inak nasleduje druhé kolo 21. apríla.

Prečítajte si tiež:

Volebné miestnosti boli otvorené od 7.00 h do 21.00 h. V krajine je 29 miliónov oprávnených voličov, uvádza na svojej webovej stránke Poľský rozhlas.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 7. 4. 2024. Slovensko si zvolilo nového prezidenta:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.