Zomrel bývalý český minister a signatár Charty 77 Jaroslav Bašta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bašta bol začiatkom 70. rokov minulého storočia väznený a bol tiež signatárom Charty 77. V rokoch 1998 až 2000 bol ministrom bez kresla vo vláde Miloša Zemana.

Vo veku 75 rokov zomrel poslanec českého opozičného hnutia SPD a neúspešný prezidentský kandidát z roku 2023 Jaroslav Bašta. Na sociálnej sieti Facebook to v pondelok napísal predseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala, informuje spravodajkyňa TASR.

„Odišiel človek pevných zásad a jeden z posledných aktívnych politikov prednovembrového disentu. Dobrý, slušný a noblesný človek, ktorý toho pre SPD, Českú republiku a jej občanov mnoho urobil,“ uviedlo podľa servera iDNES.cz hnutie.

Hovorkyňa hnutia informovala, že Bašta zomrel po "dlhej a zákernej chorobe". Česko v ňom podľa jej slov stratilo osobnosť, ktorú bude ťažké nahradiť.

Server Novinky.cz upozornil, že Bašta bol začiatkom 70. rokov minulého storočia väznený a bol tiež signatárom Charty 77. V roku 1996 sa dostal do Poslaneckej snemovne na kandidátke strany ČSSD. V rokoch 1998 až 2000 bol ministrom bez kresla vo vláde Miloša Zemana a bol tiež námestníkom ministra zahraničných vecí. Neskôr bol veľvyslancom v Rusku a potom na Ukrajine.

Od roku 2021 v snemovni zasadal za hnutie SPD. To ho nominovalo ako svojho kandidáta do prezidentských volieb v roku 2023, v ktorých skončil na piatom mieste. Pre chorobu sa viac než rok nezúčastňoval na rokovaniach Poslaneckej snemovne,

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o poslednej rozlúčke s Karlom Schwarzenbergom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.