Je to aj v génoch. Vedci zistili, že niektoré so sebou nesú výrazne vyššie riziko obezity

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/grinny

Nejde len o stravovacie návyky či cvičenie. Vedci prišli na to, že niektoré gény so sebou nesú až šesťnásobne vyššie riziko obezity či niektorých ochorení.

Ako uvádza Mirror, výskumníci identifikovali pri dvoch génoch značný dosah na riziko obezity, ale aj cukrovky či ochorení pečene.

Zistili, že varianty v génoch BSN a APBA1 môžu riziko obezity zvýšiť až šesťnásobne. Tieto gény sa zároveň spájajú s rizikom nealkoholického stukovatenia pečene a aj cukrovky druhého typu.

Samotná obezita je navyše spojená s rizikami kardiovaskulárnych chorôb.

Podľa Johna Perryho, jedného z autorov štúdie, sú tieto zistenia ďalším príkladom toho, že rozsiahle genetické štúdie môžu zlepšiť naše chápanie biologického základu chorôb.

„Genetické varianty, ktoré sme identifikovali v BSN, majú jeden z najväčších doteraz pozorovaných vplyvov na obezitu, cukrovku 2. typu a tukové ochorenie pečene a poukazujú na nový biologický mechanizmus regulujúci kontrolu chuti do jedla,“ zdôraznil výskumník.

Prečítajte si tiež:

Lepšie chápanie chorôb

Štúdia z dielne Cambridgeskej univerzity, v rámci ktorej skúmali viac ako pol milióna ľudí, má pomôcť pri vývoji nových liekov na boj s obezitou.

Vedci preto do výskumu zapojili aj farmaceutickú firmu. „Dôsledné rozsiahle štúdie, ako je táto, urýchľujú tempo, akým odhaľujeme nové poznatky o biológii ľudských chorôb,“ povedal Slave Petrovski, viceprezident Centra pre genomický výskum v spoločnosti AstraZeneca.

Hovorí tiež, že spoluprácou medzi akademickou obcou a priemyslom, využívaním globálnych súborov údajov na overovanie a širším zavádzaním genomického prístupu do medicíny budeme naďalej zlepšovať naše chápanie chorôb v prospech pacientov, čo sa vývoja liečiv týka.

Svet zasiahla pandémia obezity. Nie je to len kozmetický problém, ale chronické ochorenie: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.