Máte problém s lupinami? Odborníci upozorňujú na bežné chyby, ktorými situáciu len zhoršíte

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/fishgrilll

Nevzhľadné biele šupinky vo vlasoch väčšinou znamenajú len neškodné lupiny. Viete, čo pri ich výskyte nikdy nerobiť?

Lupiny sú najčastejším problémom pokožky hlavy a postihujú aj 50 percent populácie, píše The Sun. Ak sa však medzi šupinkami nachádza zápal, krv, či zvláštne zafarbenie, môže ísť aj o vážnejšie ochorenie. To však odhalí len lekár.

Prečítajte si tiež:

Lupiny a ich príznaky

Reklamy na šampóny proti lupinám na nás útočia doslova zo všetkých strán a aj vďaka ním všetci vieme, čo biele šupinky na pokožke hlavy či na pleciach znamenajú.

Ich príčina však nemá nič s nedostatočnou hygienou. Môže za nich skôr stres, hormonálne zmeny, strava, či dokonca počasie. 

„Bežne sa považujú za problém suchej pokožky, no lupiny sa častejšie spájajú práve s mastnou pokožkou,“ vysvetlila trichologička Annabel Kingsleyová pre The Sun. 

Skutočným dôvodom je podľa nej kombinácia prebytočného oleja a kvasiniek, ktoré bežne žijú na našej pokožke. Kvasinky sa na pokožke aj množia, čo spôsobuje zrýchlenú výmenu kožných buniek. Tá sa prejavuje ako šupinky na našej hlave. 

Ako ďalej portál píše, vlasy by sme si mali umývať často, ideálne každý druhý deň. Ak si ich umývate menej, olej a kvasinky sa na pokožke celý čas hromadia a lupín tak budete mať viac.

Trichológovia sa ďalej zhodujú, že proti lupinám je veľmi účinný šampón s obsahom látky piroctone olamine. 

Ak máte podozrenie, že vaše lupiny sú príznakom iného ochorenia, s istotou vám to potvrdí len lekár. Mnohé ďalšie časté problémy pokožky hlavy totižto majú veľmi podobné, alebo rovno rovnaké príznaky. 

Prečítajte si tiež:

Toto nikdy nerobte

Lepšie je riešiť prevenciu, ako potom samotnú liečbu. Ak teda máte problémy s pokožkou hlavy, uistite sa, že nikdy nerobíte niektorú z týchto chýb.

Základom je nechodiť do postele s vlhkými či mokrými vlasmi. Kvasinky totižto milujú vlhké prostredie a trichológovia preto odporúčajú, aby ste si pred spaním vlasy dôkladne vysušili.

Problémom je aj nadmerné používanie suchého šampónu, čo môže byť spúšťač seboroickej dermatitídy. Každý druhý deň je preto dôležité tento šampón dôkladne vymyť, aby sa v ňom zbytočne nehromadil olej a kvasinky. 

Trichológovia ďalej odporúčajú sa vyhýbať aj olejom a masážnym prípravkom určeným pre pokožku hlavy. Oleje ju síce dočasne upokoja, no v konečnom dôsledku pokožku len viac mastia. 

Ako je už vyššie spomenuté, vlasy si nikdy neumývajte len raz do týždňa. Ideálne je umývať ich každý druhý deň, alebo denne.

Pozrite si archívny rozhovor o vlasovej transplantácii. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.