Matky počas tehotenstva dokážu ovplyvniť to, ako budú vyzerať tváre ich detí, tvrdí štúdia

Matky počas tehotenstva dokážu ovplyvniť to, ako budú vyzerať tváre ich detí, tvrdí štúdia
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/javi_indy

To, že strava počas tehotenstva má veľký vplyv na zdravotný stav detí, ukázalo už množstvo štúdií. Teraz sa vedci zamerali na vzhľad dieťaťa.

Stravovanie matiek počas tehotenstva má veľký vplyv na to, ako budú vyzerať ich deti. Tvrdí to štúdia publikovaná v časopise Nature Communications.

Vedci na tieto poznatky prišli na základe výskumu, pri ktorom sa zamerali na pozorovania hladiny proteínov u gravidných myší a rybičiek druhu dánio prúžkované.

Oba tvory kŕmili stravou s rôznou úrovňou výživy. Štúdia zistila, že dôležitá bola hladina proteínov v materskej strave. Konkrétne išlo o bielkovinový komplex TORC1, ktorý funguje ako senzor živín a energie a riadi syntézu proteínov.

V rozhovore pre portál news18.com autori výskumu uviedli, že gény mTORC1 priamo ovplyvňujú kraniofaciálny tvar embryí. „Naše zistenia naznačujú, že hladina proteínu v materskej strave myšou počas tehotenstva ovplyvňuje embryonálne tvarovanie kraniofaciálnej chrupavky,“ píše sa v závere štúdie.

Inými slovami: Tvár dieťaťa formuje, čo jeho matka jedla v tehotenstve.

Prečítajte si tiež:

Vedci konkrétne zistili, že vysokoproteínová strava u matiek viedla k silnejším a ostrejším čeľustiam a väčším nosom u detí. Naopak, strava s nízkym obsahom bielkovín viedla k štíhlejším a špicatejším rysom potomkov.

To, že strava počas tehotenstva má veľký vplyv na zdravotný stav detí ukázalo už množstvo štúdií. Vedci z University of South Australia napríklad dospeli k záveru, že chlapci narodení obéznym matkám pravdepodobne budú mať pri narodení nadváhu.

Sú tiež vystavení vysokému riziku rozvoja metabolických komplikácií v neskoršom veku. Medzi tieto komplikácie patrí napríklad cukrovka či stukovatenie pečene.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o nevoľnostiach v tehotenstve a nových metódach, ako sa s nimi vysporiadať. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.