Záujem o víno vo svete klesá, Slovensko nie je výnimkou. Vinohradníci preto hľadajú riešenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Šardoné, rizling rýnsky či veltlínske zelené. Na našich stoloch stále viac chýbajú klasické tiché vína. Záujem klesá celosvetovo a vinohradníci vymýšľajú, ako ľuďom chuť na víno prinavrátiť.

Generácia, ktorá si zvykla k obedu či k večeri otvoriť fľašu vína, postupne vymiera a mladí pijú skôr miešané drinky alebo šumivé vína.

Menej vína si nalievajú všetci Európania. Minulý rok Portugalci vypili o tretinu menej vína ako predvlani, Nemci o pätinu. Pokles hlásia aj Francúzi, Španieli či Taliani. Naši vinári zaznamenali úpadok o 12 percent. Podľa zväzu vinohradníkov sú za tým nielen alkoholové trendy, ale aj životný štýl.

Prečítajte si tiež:

Nižšia produkcia i spotreba

„Znižuje sa produkcia aj spotreba. Pretože veľkými spotrebiteľmi boli práve tie rodiny, ktoré aj pestovali vinič a vyrábali víno. Dnes sa znižuje záujem, a tým pádom sa znižuje aj spotreba,“ povedala Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska. 

Klasickému vínu navyše vyrástla veľká konkurencia v podobe šumivého vína. „Sú vína obohatené o kysličník uhličitý. Majú do určitej miery charakter ako sekty. To znamená ten ich senzorický chuťový vnem je obohatený o ten pocit bubliniek,“ hovorí Jaroslav Michálek, vinár z pivnice Orechová. 

Spotreba nášho domáceho vína klesla aj pre kvalitné a lacné vína zo zahraničia. Naše vinice sa preto nerozširujú, ale zmenšujú. „Znižujeme počet zamestnancov, znižujeme počet viníc,“ uviedol Ján Drobný, predseda Poľnohospodárskeho družstva Bratislava-Vinohrady.

Musia sa vynájsť, aby prilákali nových zákazníkov, aj za cenu, že víno bude drahšie. Zavádzajú napríklad špeciálne vína. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.