Hnutie Hamas dostalo návrh na prímerie v Gaze, teraz je rad na ňom. Oznámil to Biely dom

Hnutie Hamas dostalo návrh na prímerie v Gaze, teraz je rad na ňom. Oznámil to Biely dom
Zdroj: TASR/AP

Biely dom v pondelok oznámil, že vyjednávači predložili Hamasu návrh na prímerie v Pásme Gazy a na dohodu o prepustení rukojemníkov. Teraz je na rade palestínske militantné hnutie, aby sa rozhodlo.

Rozhovory v Káhire cez víkend za účasti šéfa CIA Williama Burnsa, Izraela, Hamasu a Kataru boli „seriózne", ale je ešte príliš skoro na to povedať, či prinesú ovocie, povedal Biely dom.

„Teraz sme vo fáze, keď bol Hamasu predložený návrh, a čakáme na odpoveď Hamasu," povedal novinárom hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

„Teraz si ho (návrh) musí preštudovať Hamas," dodal.      

Žiadne podrobnosti

Kirby odmietol uviesť podrobnosti navrhovanej dohody a dodal, že „je to jeden z najistejších spôsobov, ako to celé urýchliť".

Bolo to prvé oficiálne potvrdenie, že na rozhovoroch v egyptskom hlavnom meste bol aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Burns.

Prečítajte si tiež:

Varovanie od Bidena

Prezident USA Joe Biden ho poslal do Káhiry len niekoľko dní po telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

V ňom Biden varoval pred zmenou americkej politiky, ak Izrael nepodnikne viac krokov na ochranu civilistov v Pásme Gazy.

Posun vyvolal útok izraelských dronov, ktoré zabili v Pásme Gazy sedem humanitárnych pracovníkov organizácie so sídlom v USA.

Biden v telefonáte vyvíjal väčší tlak na Netanjahua aj v prípade prímeria. Vyzval ho, aby „poveril svojich vyjednávačov, nech bez meškania uzavrú dohodu a privedú rukojemníkov domov", uviedol Biely dom.

Prečítajte si tiež:

Požiadavky USA

Izrael teraz podniká ďalšie kroky, aby sa do Pásma Gazy dostala humanitárna pomoc. Podľa Kirbyho to bola ďalšia Bidenova požiadovka.

„Včera sme videli, že do Pásma Gazy vstúpilo vyše 300 kamiónov, a to je pokrok," povedal Kirby.

„Ale evidentne potrebujeme vidieť, aby sa tento počet zvýšil a bol aj udržateľný, lebo treba riešiť zúfalú humanitárnu situáciu v Pásme Gazy," doplnil.

Izraelskí predstavitelia majú v najbližších dňoch pricestovať do Bieleho domu, aby si vypočuli americké obavy z navrhovanej izraelskej ofenzívy v Rafahu na juhu Pásma Gazy. Podľa Kirbyho takáto operácia zatiaľ bezprostredne nehrozí.

Aká má byť dohoda?

Zdroj z Hamasu v pondelok oznámil, že toto hnutie študuje návrh na dohodu o prímerí v Pásme Gazy. Jeho súčasťou je šesťtýždňový pokoj zbraní a prepustenie izraelských žien a detských rukojemníkov výmenou za 900 palestínskych väzňov.

V prvej fáze návrhu je aj návrat vysídlených palestínskych civilistov na sever Pásma Gazy a 400 až 500 kamiónov humanitárnej pomoci denne hladujúcim obyvateľom. Uviedol to zdroj blízky rokovaniam, ktorý si neželal byť menovaný.

Ako zdroj z hnutia Hamas povedal, podľa prvej časti dohody by za 42 unesených žien, detí a seniorov bolo prepustených „800 až 900 palestínskych väzňov". Niektorí z nich si odpykávajú doživotie alebo dlhé tresty v izraelských väzniciach.

Druhá fáza by sa týkala prepustenia všetkých izraelských rukojemníkov vrátane vojakov a dôstojníkov.

Vymenili by ich za palestínskych väzňov, na ktorých by sa dohodli v najbližších dňoch, dodal zdroj.

„Táto fáza zahŕňa aj zrušenie izraelských vojenských kontrolných stanovíšť na pobrežnej ceste ar-Rašíd na západe Pásma Gazy a na ceste Saláh ad-Dín na východe," uviedol.

Podľa návrhu by sa tiež izraelské sily držali „nie menej ako 500 metrov od oboch ciest, bez zasahovania alebo bez kontrol vysídlených ľudí".

Zároveň by drony monitorovali prechod ozbrojených mužov po oboch cestách. Tretia časť dohody by potom podľa zdroja z Hamasu zahŕňala trvalé prímerie a úplné stiahnutie izraelskej armády z Pásma Gazy.

Pozrite si reportáž o hlade v Pásme Gazy. Pozor, reportáž nie je vhodná pre maloleté osoby:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti