Krúpy veľké ako vajíčka. V Európe už vyčíňajú silné búrky, je pravdepodobné, že dorazia aj na Slovensko

Ľadové krúpy, ktoré padali vo Francúzsku, dosahovali veľkosť menších vajíčok.
Ľadové krúpy vo Francúzsku. Zdroj: Facebook/Meteo Express

Búrková sezóna v Európe je už v plnom prúde. Oteplenie okrem vysokých teplôt prinieslo aj silné búrky vrátane superciel. Podľa meteorológov je preto veľmi pravdepodobné, že dorazia aj Slovensko.

Doterajšie búrky v Európe boli skôr slabšie, no prílev masy horúceho vzduchu a následného príchodu pondelkového (8. 4.) studeného frontu sa postaral o vznik silných búrok vo Francúzsku. Priniesli so sebou už aj nebezpečné sprievodné javy, informuje imeteo.sk.

Skorší nástup búrkovej sezóny

„Veľmi vysoké letné až tropické teploty, ktoré sa už vo viacerých európskych krajinách aktuálne šplhajú nad tropickú hranicu 30 °C, však so sebou prinášajú aj nástup skoršej búrkovej sezóny, ktorá začína byť aj poriadne intenzívna,“ uvádza portál. 

Vo Francúzsku v pondelok (8. 4.) udrelo podľa portálu Meteo Express až 27-tisíc bleskov a vytvorilo sa niekoľko superciel. Tie spôsobili lokálne výrazné búrky s krúpami. 

Ľadové krúpy o veľkosti malých vajíčok, s priemerom tri až štyri centimetre, narobili na niektorých miestach poriadne škody. Poškodili autá a rozbíjali sklá. Búrky sprevádzali silné nárazy vetra. 

Dorazia aj na Slovensko

Búrková sezóna s nebezpečnými sprievodnými javmi je tak v Európe definitívne zahájená a je veľmi pravdepodobné, že aj Slovensko v priebehu apríla čakajú prvé intenzívne búrky, dodáva imeteo.sk.

​Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 29. 7. 2023. Krupobitie zažili v lietadle:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.