Opustite EÚ, nepotrebujeme Putinove trójske kone. Nemecký politik sa ostro obul do Slovenska a Maďarska

Opustite EÚ, nepotrebujeme Putinove trójske kone. Nemecký politik sa ostro obul do Slovenska a Maďarska
Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho slovenský náprotivok Robert Fico na summite EÚ v Bruseli. Zdroj: Profimedia.sk

Nemecký politik kritizuje postoj Fica a Pellegriniho k vojne na Ukrajine. Tvrdí, že sa postavili na stranu agresora. V Nemecku rezonujú aj zásahy slovenskej vlády do právneho štátu.

Maďarsko a Slovensko by mali opustiť Európsku úniu, vyhlásil Norbert Röttgen, poslanec nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej odborník na zahraničnú politiku.

Novozvolený slovenský prezident Peter Pellegrini a premiér Robert Fico podľa neho „otvorene sympatizujú“ s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, zatiaľ čo maďarský premiér Viktor Orbán je priamo „Putinov trójsky kôň v EÚ“.

Röttgen kritizuje aj postoj Fica a Pellegriniho k vojne na Ukrajine. Pellegrini vyzval na opatrnosť pri dodávkach zbraní na Ukrajinu a zdôraznil, že napadnutá krajina by sa mala zapojiť do mierových rokovaní s Ruskom.

Norbert Röttgen, poslanec nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Zdroj: Profimedia.sk

Premiér Fico je naopak častejšie nápadný kritickými výrokmi k politike EÚ voči Ukrajine a Rusku, napísala agentúra DPA. Opozícia preto obviňuje Slovensko, že ide podobným smerom ako Maďarsko, ktorého premiér Orbán má s Putinom priateľské vzťahy.

„Každý, kto sa tu postaví na stranu agresora, nepatrí do EÚ. Orbánova vydieračská politika by už nemala byť odmeňovaná. Musia sa mu ukázať dvere,“ povedal. Ďalej pokračoval: „Slovensko sa bude musieť rozhodnúť, či chce nasledovať Orbána, alebo zostať v EÚ.“

Nemecký poslanec za Zelených Anton Hofreiter navrhuje, aby sa európske fondy pre Slovensko zoškrtali, pokiaľ Fico a Pellegrini „vezmú sekeru na slovenský právny štát a otvoria dvere korupcii“. Je dôležité, aby Slovensko „dostalo jasný varovný signál z Berlína a Bruselu“, povedal Hofreiter pre denník Tagesspiegel

„Nemôžeme si dovoliť druhého Orbána,“ dodal.

Hofreiter reagoval na značné zmeny v slovenskom trestnom práve vrátane zrušenia elitného útvaru prokuratúry, ktoré tamojší parlament presadil, a plán na zrušenie verejnoprávnej televízie.

V priloženom videu si môžete pozrieť reakcie slovenských politikov na víťazstvo Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.