Za dovolenkové lety si priplatíme. Nízkonákladová spoločnosť po roku ohlásila ďalšie zdražovanie

Dovolenka na pláži.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Peera_stockfoto

Nízkonákladová letecká spoločnosť ohlásila opätovné zvyšovanie cien. Dotkne sa to hlavne letnej dovolenkovej sezóny. Za zdražovaním je množstvo faktorov. Na názor zvyšovania cien sme sa pýtali aj dvoch známych cestovateľských influencerov.

Po minuloročnom zvyšovaní cien nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair ohlásila v tomto roku ďalšie navyšovanie cien. Dotknúť by sa to malo hlavne letných dovolenkových letov po celej Európe. Oznámil to riaditeľ Írskej leteckej spoločnosti Ryanair Michael O'Leary.

Ostatné známe nízkonákladové letecké spoločnosti sa zatiaľ nepridali a neoznámili zvyšovanie cien leteniek v Európe, ktoré by sa výrazne dotkli hlavnej letnej dovolenkovej sezóny.

Podľa O'Leary by zvyšovanie cien nemalo byť tak výrazné ako v minulom roku. Dovolenkové lety sa v roku 2023 zvýšili až o 17 percent. Tento rok by to malo byť od päť do desať percent.

Ako uvádza Britský denník Express, za zvyšovaním cien je hlavne obmedzený počet lietadiel, ktoré sú k dispozícií. Ryanair nedostane toľko nových lietadiel, ako očakával. Ceny ovplyvnila omeškaná dodávka lietadiel typu Boeing 737.

Prečítajte si tiež:

Opätovné zdražovanie sa dalo očakávať

Podľa známych instagramových cestovateľských influencerov Dominiky Jakubovej a Milana Bez Mapy sa zdražovanie vraj dalo očakávať.

„Očakávala som to, keďže Ryanairu neboli dodané Boeingy v plnom počte,“ priblížila Dominika.

„Nezdraželi iba letenky, ale všetko. Ubytovanie, transfery z letiska, ceny reštaurácií až po výlety a služby. Zdvíhaniu cien rozumiem a trochu aj podporujem, Ryanair naučil ľudí lietať za ceny, ako je 4,99 Eur, a hoci sú už teraz takto lacné letenky minulosťou a raritou, spoločnosť bola za to veľmi kritizovaná kvôli environmentálnym dopadom a ťažko regulovanému turizmu,“ dodal Milan Bez Mapy.

Prečítajte si tiež:

Dopad na samotné cestovanie

Zdražovanie leteniek podľa Dominiky a Milana by nemalo mať výrazne dopady na samotné cestovanie. Ľudia budú stále preferovať viac dovolenku pri mori.

„Nejedná sa o drastické zdražovanie cien. Navýšenie do 10 percent sa dá zniesť, nakoľko stále budú lacné letenky, ktoré v mnohých prípadoch stoja menej ako vlak z Bratislavy do Sniny,“ spomenula Dominika.

„Kto chce more, k moru pôjde tak-či-tak. Slovensko nevie konkurovať destináciám ako Chorvátsko či Taliansko ani cenami, ani úrovňou služieb. Dovolenka je pre človeka aj forma odpočinku v tom zmysle, že vyjde zo svojho prostredia v akom sa obvykle pohybuje. Na Slovensku veľakrát cena nezodpovedá kvalite služieb,“ doplnil Milan.

Prečítajte si tiež:

Mladých by to nemalo odradiť cestovať

Mladých ľudí by zvyšovanie cien leteniek nemalo odradiť cestovať a spoznávať nové krajiny. Podľa influencerov v dnešnej dobe vedia ľudia vyhľadávať rôzne spôsoby, aby stále našli ceny leteniek za prijateľnú sumu.

„Pokiaľ je človek dostatočne flexibilný, dokáže naďalej cestovať a spoznávať nové krajiny za výhodné ceny,“ priblížila Dominika.

„Mladí ľudia sú dnes veľmi technologicky zdatní a nevadí im aj za nižšiu cenu letenky prespať na letisku alebo letieť s dlhým prestupom. Lacné letenky úplne nikdy nezmiznú, iba ich bude menej. Sám som, ako študent cestoval toľko, koľko mi škola a financie dovoľovali a veľakrát to bolo na úkor komfortu,“ hovorí Milan.

Prečítajte si tiež:

Vyhľadávanie iného typu dopravy

Dominika a Milan hovoria, že už v dnešnej dobe ľudia vyhľadávajú iný typ dopravy, najmä, čo sa týka letnej dovolenkovej sezóny a krátkych vzdialeností.

„V letnej sezóne možno áno, ale ak sa nato pozrieme všeobecne, tak určite nie. Medzi Slovákmi sú nízkonákladové letecké spoločnosti stále veľmi obľúbené,“ spomenula Dominika.

„Auto má dnes takmer každý, no spolu s dvíhaním cien leteniek rastú aj ceny pohonných hmôt,“ uviedol Milan Bez Mapy.

Prečítajte si tiež:

Zvyšovanie cien leteniek influencerov výrazne neovplyvní

Influencerov Dominiku a Milana samotné zvyšovanie cien leteniek leteckou spoločnosťou Ryanair veľmi výrazne neovplyvní. Podľa Dominiky sa dá všetko v predstihu naplánovať.

„S dostatočným predstihom a plánovaním to nebude veľký zásah do rozpočtu,“ povedala na záver Dominika.

Milan spomína, že letecká spoločnosť Ryanair nepatrí pod žiadnu leteckú alianciu, čo v praxi znamená, že sa s touto leteckou spoločnosťou nedajú zbierať takzvané letecké míle, ktoré sa neskôr dajú premeniť na rôzne benefity.

„Tie som začal intenzívne zbierať už minulý rok, a preto preferujem letecké spoločnosti, ktoré patria do týchto aliancií. Každá cesta s nimi mi zbiera míle, ktoré môžem následne použiť napríklad na zľavy na ďalšie letenky,“ doplnil Milan.

Dvojica z Beluše sa tešila na dovolenku v exotike. Na letisku však zažili hanbu a teraz žiadajú odškodné. Nebude to také jednoduché:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.