Zahraničné

Rusko uznáva výsledky referend o nezávislosti

Referendum na Ukrajine
Zdroj: SITA

Drvivá väčšina účastníkov sa podľa organizátorov vyslovila za osamostatnenie oboch proruských regiónov.

Ruská vláda v pondelok vyhlásila, že uznáva výsledky nedeľňajších referend na území dvoch východoukrajinských regiónov, ktorých predmetom bolo ich osamostatnenie presadzované proruskými vzbúrencami. Podľa vyhlásenia Kremľa je teraz potrebné rozhodnutie obyvateľov realizovať nenásilnou cestou, pričom poukazuje na "vysokú účasť napriek pokusom hlasovanie narušiť" a odsudzuje "použitie sily vrátane ťažkých zbraní proti civilistom".

Zdroj: SITA

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov medzitým na tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil, že nateraz nie sú plánované žiadne ďalšie medzinárodné rokovania o kríze na Ukrajine a pokrok v jej riešení je možný len prostredníctvom priameho dialógu medzi znepriatelenými stranami.

Drvivá väčšina účastníkov nedeľňajších referend na východe Ukrajiny sa podľa organizátorov vyslovila za osamostatnenie oboch proruských regiónov, kde sa hlasovania konali v podmienkach pokračujúceho konfliktu s Kyjevom.

Šéf referendovej komisie v Doneckej oblasti oznámil, že v prospech nezávislosti tam hlasovalo až 89 percent voličov, zatiaľ čo separatisti v Luhanskej oblasti hlásia len päťpercentný podiel odporcov. Zverejnené výsledky ani údajnú vysokú účasť nie je možné nezávisle overiť.

Zdroj: SITA

Moskva podľa zverejneného vyhlásenia "rešpektuje vôľu obyvateľov Doneckej a Luhanskej oblasti a ráta s praktickým plnením výsledku referenda civilizovaným spôsobom, bez akéhokoľvek opakovania násilia a prostredníctvom dialógu". Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov označil referendá za "frašku" a vyjadril presvedčenie, že ich cieľom bola destabilizácia východnej Ukrajiny a narušenie prezidentských volieb naplánovaných na 25. mája.

Ruskí predstavitelia naďalej popierajú, že by uvažovali o pričlenení separatistických oblastí, ako tomu bolo v marci v prípade Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň vyzval separatistov, aby referendá odložili, a výsledky osobne zatiaľ nekomentoval. Vyhlásenie Kremľa zasa nespomína žiadne podrobnosti, ako bude Rusko ďalej reagovať.

Diplomati EÚ naznačili, že odmietajú platnosť referend na východe Ukrajiny

Viacerí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ, ktorí dnes zasadajú v Bruseli, uviedli, že odmietajú uznať referendá o nezávislosti na východnej Ukrajine a naznačili, že podporia nové sankcie voči Rusku.

"Tieto hlasy, tieto pokusy referend, majú v očiach medzinárodného spoločenstva nulovú dôveryhodnosť," uviedol šéf britskej diplomacie William Hague po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné záležitosti.

Minister zahraničných vecí Švédska Carl Bildt nedeľňajšie hlasovanie obyvateľov Doneckej a Luhanskej oblasti označil za "falošné". Jeho holandský náprotivok Frans Timmermans dodal, že EÚ by jednoducho mala tieto referendá ignorovať, nakoľko nepredstavujú príspevok, ako nájsť východisko z chaosu, ktorému čelí východná Ukrajina.

Diplomati zároveň naznačili ochotu podporiť rozšírenie zoznamu sankcií voči Rusku a voči ukrajinským proruským aktivistom o ďalšie osoby. Diplomatické zdroje z prostredia EÚ naznačili, že by mohlo ísť o ďalších 15 osôb na zozname.

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz v tejto súvislosti uviedol, že najmenej dve firmy so sídlom na Kryme budú pravdepodobne podliehať sankciám EÚ.

RUSKO/ UKRAJINA/ SITA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.