USA poslali Ukrajine zbrane skonfiškované v Arabskom mori, Belgicko dodá Kyjevu obrnené sanitky

USA poslali Ukrajine zbrane skonfiškované v Arabskom mori, Belgicko dodá Kyjevu obrnené sanitky
Časť arzenálu, ktorý USA skonfiškovali v Arabskom mori. Zdroj: Profimedia.sk

Zbrane zhabala americká armáda a ozbrojené sily NATO na štyroch lodiach, ktoré smerovali z Iránu do Jemenu. Podľa Washingtonu ich chcel Irán poslať jemenským povstalcom húsíom.

Spojené štáty poslali Ukrajine tisícky zbraní, ktoré skonfiškovali v Arabskom mori. Oznámilo to v utorok americké ministerstvo spravodlivosti, informuje agentúra DPA.

„Spojené štáty doručili 4. apríla ukrajinským ozbrojeným silám vyše 5000 zbraní AK-47, guľometov, ostreľovačských pušiek a RPG-7 a viac ako 500.000 nábojov kalibru 7,62 mm,“ uviedol rezort.

Zbrane zhabala v rokoch 2021 až 2023 americká armáda a ozbrojené sily NATO na štyroch lodiach, ktoré sa plavili bez vlajky v Arabskom mori, pričom smerovali z Iránu do Jemenu. Podľa Washingtonu ich chcel Irán poslať jemenským povstalcom húsíom, čo by bolo porušením rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

Prečítajte si tiež:

„Týmto transferom zbraní vláda Spojených štátov jednak narúša destabilizačné úsilie Iránu a zároveň podporuje boj Ukrajiny proti brutálnej, nevyprovokovanej invázii Ruska,“ uviedol americký minister spravodlivosti Merrick Garland.

DPA pripomína, že USA vykonali obdobnú akciu už vlani, pričom na Ukrajinu vtedy previezli viac ako jeden milión kusov munície, ktorú skonfiškovali taktiež na ceste z Iránu do Jemenu.

Spojené štáty sú považované za najdôležitejšieho spojenca Ukrajiny v jej obrane proti Rusku. Rozsiahlejšia vojenská pomoc z ich strany je však momentálne v nedohľadne.

Schválenie takéhoto balíka v hodnote 60 miliárd dolárov totiž už celé týždne blokujú v Snemovni reprezentantov republikáni, ktorí tam majú väčšinu mandátov, hoci už ho odobril Senát.

Belgicko dodá Ukrajine obrnené sanitky

Valónska spoločnosť John Cockerill Defense (JCD) prerobí obrnené vozidlá na sanitky, ktoré pošle na Ukrajinu. Ide o súčasť najnovšieho belgického balíka pomoci pre Ukrajinu čeliacu agresii Ruska, uviedla v stredu agentúra Belga.

Belgická federálna vláda schválila v marci nový balík pomoci pre Ukrajinu za 412 miliónov eur. Obsahuje tri čiastkové balíky vrátane nákupu obrnených sanitiek, ktoré sa majú modernizovať a odovzdať Ukrajine.

JCD plánuje prerobiť desiatky viacúčelových pásových vozidiel typu Bandvagn 206 (BV-206) na vozidlá vhodné na evakuáciu zranených. Firma už minulý rok v rámci predchádzajúceho balíka pomoci pre Ukrajinu takto prerobila desiatky obrnených vozidiel. Tieto vozidlá, niektoré staršie ako 40 rokov, pôvodne využívala talianska armáda.

Vozidlo BV-206 vyvinuté v 70. rokoch švédskou spoločnosťou Hägglund & Söner je na Ukrajine obľúbené pre svoje široké možnosti nasadenia. Naraz môže prepraviť až 16 ľudí v takmer akomkoľvek teréne.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o odvetných útokoch USA a Veľkej Británie proti jemenským povstalcom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.