Chorvátsko pritvrdzuje voči vodičom. Pri ceste na dovolenku zavádza nové opatrenia

Chorvátsko pritvrdzuje voči vodičom. Pri ceste na dovolenku zavádza nové opatrenia
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Rolf_52

Cesta na vysnívanú dovolenku pri mori by sa mohla tento rok vodičom značne predražiť. Chorvátska polícia sa totiž rozhodla vydať do boja s tými, ktorí nerešpektujú základné pravidlá.

Celé Chorvátsko v poslednom čase zaplavujú špeciálne moderné radary, ktoré spoznajú nielen prekročenie povolenej rýchlosti, ale aj ďalšie dopravné priestupky. Informáciu priniesol chorvátsky denník Dnevnik.

Nové radary dokážu okrem vysokej rýchlosti identifikovať napríklad aj to, či vodič za volantom telefonuje alebo je pripútaný bezpečnostným pásom.

„Miesta inštalácie sme vybrali tak, aby boli na tých komunikáciách, kde dochádza k najväčšiemu počtu dopravných nehôd,“ vysvetlil vedúci dopravnej polície Krešimir Mišič.

Prečítajte si tiež:

Plánujú navýšiť počet

Práve vysoká rýchlosť, nepripútanie sa a používanie telefónu sú najčastejšími príčinami vážnych dopravných nehôd. Nové kamery by tomu mali zabrániť.

Web Autonet doplnil, že naprieč krajinou umiestnili 111 krytov a v nich zatiaľ 37 kamier. Nie v každom kryte tak bude funkčná kamera, čo však na prvý pohľad nepôjde odhaliť. Do budúcna však planujú nákup ďalších desiatok kusov.

Kým občania zvýšený dohľad radarov vítajú, kritici by radšej privítali viac policajtov na cestách.

„Vodiči pri pohľade na kameru spomalia na povolenú rýchlosť, a tým zákonodarca dosiahol svoje. Potom ale pokračujú ako predtým. Omnoho viac policajtov by malo lepšie výsledky,“ uzavrel dopravný expert Kristijan Tičak.

Chorvátsko bude tento rok drahšie. Viac sa dozviete v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.