Američania predstavili scenár jadrovej vojny: Odhalili, ktoré mesto by bolo zničené ako prvé

Američania predstavili scenár jadrovej vojny: Odhalili, ktoré mesto by bolo zničené ako prvé
Jadrový výbuch. Zdroj: Shutterstock.com/Romolo Tavani

Dokumenty vlády USA odhalili, ako si americké špičky predstavujú jadrový úder proti svojej krajine. Hneď v prvých minútach vojny by podľa ich odhadov zomreli milióny ľudí. Podľa odborníkov by tým utrpenie ľudstva ešte len začalo.

Odtajnené americké dokumenty odhalili, ako by mohla vyzerať jadrová vojna. Teda aspoň v USA. Informácie v nich obsiahnuté dali podľa denníka Daily Mail dohromady vedci, vojaci, prezidentskí poradcovia aj členovia tajných služieb.

Všetko by podľa nich začalo jadrovým úderom termojadrovou bombou o sile asi jednej megatony (viac než 60-násobok tej, ktorá spadla na Hirošimu) na hlavné mesto Spojených štátov Washington, D.C.

Obyvatelia v okolí mesta by podľa Daily Mirror najskôr spozorovali ohromný záblesk svetla. V mieste výbuchu by sa teplota počas chvíle vyšplhala k asi 80 miliónom stupňom Celzia.

Prečítajte si tiež:

Ďalší priebeh

Vzniknutá ohnivá guľa by sa počas chvíle rozrástla na niekoľko kilometrov a vyparila všetko, čo by jej stálo v ceste.

Celá metropolitná oblasť okolo Washingtonu, kde žije cez šesť miliónov ľudí, by bola zničená a väčšina obyvateľov by zomrela. Preživší by utrpeli ťažké popáleniny.

Ďalšie škody by spôsobila tlaková vlna. Evakuáciu z oblasti by prakticky znemožnil elektromagnetický pulz, ktorý by vyradil všetky komunikačné systémy aj ďalšiu elektroniku.

Podľa odhadov University College London by sa napríklad oceán ochladil tak hlboko, že by svet uvrhol do „jadrovej doby ľadovej“ trvajúcej tisíce rokov.

Globálna jadrová vojna zahrňujúca USA, Európu a Čínu by tak podľa aktuálnych predpovedí mohla mať za následok smrť 360 miliónov ľudí a ďalších takmer 5,3 miliardy ľudí odsúdiť počas dvoch rokov po útoku k vyhladovaniu.

V marci sme vás informovali, že Rusi plánujú rozšíriť svoje jadrové sily:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.