Český horolezec Roman Hlávko zrejme zahynul pri zostupe z osemtisícovky Manaslu

Himalájsky vrch Manaslu
Himalájsky vrh Manaslu Zdroj: Shutterstock.com

Je nezvestný piaty deň a šance na jeho prežitie sú prakticky nulové.

Český horolezec Roman Hlávko (43) je nezvestný po zdolaní ôsmeho najvyššieho končiara planéty Manaslu (8163 metrov). Šance na jeho prežitie sú piaty deň po zmiznutí prakticky nulové. Horolezec zmizol bez stopy pri zostupe z hory. Informácie priniesli české elektronické a internetové médiá.

Pátranie po občanovi ČR v Himalájach potvrdil aj český rezort zahraničných vecí v Prahe s tým, že situáciu monitoruje ambasáda v Indii, ktorá je v kontakte s príslušnými úradmi v regióne. Tam záchranné práce sťažuje mimoriadne nepriaznivé počasie.

Poľská horolezkyňa Monika Witkowská, ktorá vystúpila spoločne s krajankou Joannou Kozaneckou na vrchol 28. septembra, informovala v uplynulých dňoch dokonca na špecializovanom poľskom webe goryonline.com o dvoch nezvestných českých horolezcoch, z ktorých jeden mal byť po smrti.

Na vrchol Manaslu sa 9. mája 1956 dostali ako prví japonský horolezec Tošio Imaniši a nepálsky šerpa Gyalzen Norbu, o deň neskôr to boli ešte dvaja ďalší členovia japonskej expedície Kičiro Kato a Minoru Higeta.

Odvtedy sa medzi horolezcov, ktorí zdolali tento končiar, zaradili takmer dve desiatky českých horolezcov vrátane Josefa Rakoncaja (1989), Radeka Jaroša (2009) či exprimátora Prahy Pavla Béma (2015), ale aj Slováci.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti