Slovákov mal označiť za maďarský národ. Maďarská ambasáda tvrdí, že László Kövér povedal niečo iné

Slovákov mal označiť za maďarský národ. Maďarská ambasáda tvrdí, že László Kövér povedal niečo iné
Predseda maďarského parlamentu László Kövér. Zdroj: TV Markíza

Maďarské veľvyslanectvo sa však voči slovám českého politológa ohradilo a tvrdí, že „nezodpovedajú realite“. Hovoril vraj o dvoch národoch, ktoré spolu tvorili Uhorsko.

Predseda maďarského parlamentu László Kövér na konferencii Perspektívy strednej Európy  údajne v Drážďanoch predniesol výrok, v ktorom Slovákov označil za maďarský národ. Na slová maďarského politika upozornil český politológ a publicista Jiří Pehe, ktorý bol rovnako účastníkom spomínanej konferencie.

„S pánom Ficom sme mali spory, ale teraz história chcela, že sa dva maďarské národy v dvoch rôznych krajinách spojili,“ povedal na konferencii podľa Peheho predseda maďarského parlamentu.

Köver pritom krátko po víťazstve Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách v rámci blahoželania novej hlave štátu hovoril o novej ére v slovensko-maďarských vzťahoch.

Prečítajte si tiež:

​„Maďari sa tešia na najbližšie roky, keď obe krajiny môžu upevniť priateľské putá a svojou spoluprácou vytvárať ešte viac príležitostí pre rozvoj ľudu našich krajín,“ dodal maďarský politik, ktorý vyjadril presvedčenie, že Pellegrini v pozícii slovenského prezidenta prispeje k tomu, že hlas mieru zaznie v Európe ešte výraznejšie.

Podľa maďarskej ambasády sa Pehe mýli

Maďarské veľvyslanectvo sa však voči slovám českého politológa ohradilo a tvrdí, že „nezodpovedajú realite“ a zverejnilo preklad presného znenia výroku predsedu maďarského parlamentu.

Kövér neoznačil Slovákov za maďarský národ, ale hovoril o dvoch národoch, ktoré spolu tvorili Uhorsko.

„S pánom Ficom máme alebo sme mali veľmi veľa sporov. Mierne povedané, nemali sme sa radi, ale zdá sa, že dejiny dva základné prvky Uhorska, jeho dva národy, teraz opäť, aj keď v samostatnom štáte, ale - z donútenia alebo aj nie až tak z donútenia, možno z presvedčenia, stavia vedľa seba,“ povedal na konferencii Kövér. 

Neohlásená návšteva

Predseda maďarského parlamentu vyvolal v roku 2021 diplomatickú roztržku, keď neohlásene prišiel na odhalenie pamätníka. Začiatkom augusta 2021 vyvolal rozruch, keď  bol hlavným rečníkom podujatia v Šamoríne, na ktorom odhalili pamätník maďarským rodinám, deportovaným po druhej svetovej vojne pre ich národnosť.

Kövér vo svojom prejave hovoril o Maďaroch z Felvidéku. Maďarská vláda používa pojem Felvidék v súvislosti s maďarskou menšinou žijúcou na Slovensku aj vo svojich oficiálnych dokumentoch.

Prečítajte si tiež:

​​Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) vtedy reagoval na Kövérov prejav viacerými statusmi na Facebooku a 5. augusta poslal Maďarsku aj oficiálnu diplomatickú nótu.

Korčok protestoval najmä proti tomu, že vysokí štátni predstavitelia Maďarska chodia na návštevy na Slovensko bez toho, aby o tom informovali svojich slovenských partnerov. Korčok tiež kritizoval, že Maďarsko dáva Slovensku „lekcie z dejepisu“ a verejne otvára citlivé historické otázky.

Názov Felvidék je historický názov, ktorý pochádza z pojmu „vrchmi, planinami pokrytá oblasť“, a keď ho prvýkrát v roku 1849 použil Lajos Kossuth ako vlastné meno, označil ním dnešné severné Slovensko, hlavne Oravu, Liptov a Spiš. Po roku 1918 sa význam slova Felvidék zmenil a označovalo sa ním celé územie Slovenska

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o reakciách, ktoré vyvolalo video s Orbánom a šálom s mapou Uhorska.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.