Spojenými štátmi sa šíri invazívny druh pavúka. Vedcov šokovali jeho vlastnosti

Spojenými štátmi sa šíri invazívny druh pavúka. Vedcov šokovali jeho vlastnosti
Pavúk druhu Joro. Zdroj: Twitter/CNN

Časťou Spojených štátov amerických sa šíri invazívny druh pavúka. Vedcov zaskočilo, že na rozdiel od iných mu nevadí hluk miest, a tak sa vo veľkom rozšíril v obývaných miestach.

Juhovýchodnou oblasťou Spojených štátov amerických sa šíri invazívny druh pavúka menom Joro. Informuje o tom CNN, na ktoré sa odvoláva portál iMeteo.

Vzhľadom na to, že je tolerantný voči rušnému mestskému prostrediu, jeho pavučiny možno vidieť takmer kdekoľvek, napríklad aj na elektrických vedeniach.

Ide o veľkú vzácnosť, keďže pre pavúky je hluk z ciest prevažne stresujúci, avšak podľa najnovšej štúdie to v prípade Jora neplatí.

Prvýkrát tento druh v USA spozorovali okolo roku 2013. Tvory dorastajúce do dĺžky 10 centimetrov sa odvtedy rýchlo rozšírili po juhovýchode krajiny.

Prečítajte si tiež:

Šokovaní z výsledkov

Korisť chytajú tak, že sedia uprostred siete a čakajú, kým pocítia vibrácie vyvolané pohybom zachyteného hmyzu.

Výskumníci z novej štúdie očakávali, že hlučné okraje ciest budú narúšať lovecké schopnosti pavúka. Z výsledkov však zostali šokovaní.

Hoci vykonali viac ako 350 testov na 20 cestách, zistili, že pavúky v blízkosti ciest so strednou až hustou premávkou mali len o niečo menšiu pravdepodobnosť, že zaútočia na simulovanú korisť, ako tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ciest s nízkou premávkou.

Pavúky v blízkosti hustej premávky zaútočili v 51 percentách prípadov, zatiaľ čo pavúky v menej frekventovaných oblastiach napadli 65 percent prípadov.

Vedci teraz musia hľadať odpovede na otázku, že ako rýchlo sa bude tento druh šíriť po obývaných častiach USA a ako bude interagovať s ľuďmi.

Hmyz podobný ose si stavia hniezda v kôlňach:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.