Ako prvý cudzinec získal titul veľmajstra. Zomrel legendárny zápasník sumo Akebono

Ako prvý cudzinec získal titul veľmajstra. Zomrel legendárny zápasník sumo Akebono
Chad Rowan (Akebono) na archívnej snímke z roku 1993. Zdroj: Profimedia.sk

Počas 35 rokov svojho pôsobenia v Japonsku posilňoval kultúrne väzby medzi Spojenými štátmi a svojou adoptívnou vlasťou tým, že všetkých spájal prostredníctvom športu.

Havajský zápasník Sumo Chad Rowan, známy ako Akebono, zomrel vo veku 54 rokov. Príčinou malo byť podľa agentúry AFP zlyhanie srdca. Akebono sa v roku 1993 stal prvým zahraničným zápasníkom Sumo, ktorý dosiahol najvyššiu športovú hodnosť jokozuna (veľmajster).

„Akebono bol hrdý Havajčan, ktorý spájal Spojené štáty s Japonskom. Keď sa v roku 1993 stal vôbec prvým veľmajstrom narodeným v zahraničí, otvoril dvere ďalším zahraničným zápasníkom, aby našli úspech v tomto športe. Počas 35 rokov svojho pôsobenia v Japonsku posilňoval kultúrne väzby medzi Spojenými štátmi a svojou adoptívnou vlasťou tým, že nás všetkých spájal prostredníctvom športu,“ uviedol Rahm Emanuel, veľvyslanec Spojených štátov, pre agentúru AFP.  

V roku 1996 Akebono získal japonské občianstvo. Počas svojej kariéry zvíťazil na 11 turnajoch. V roku 2001 ukončil zápasnícku kariéru a začal trénovať mladších športovcov.   

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o vražde zápasníka MMA.          

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Japonsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.